آئین‌نامه جشنواره موسیقی نواحی تدوین می‌شود

آئین‌نامه جشنواره موسیقی نواحی تدوین می‌شودمعاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین آئین‌نامه جشنواره موسیقی نواحی نیوز داد و از دبیر جشنواره یازدهم، مدیرکل دفتر موسیقی و مدیرعامل انجمن موسیقی خواست کار جشنواره ٩٨ را شروع کنند.

به گزارش فسیل، سیدمجتبی حسینی در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی که عصر جمعه – ١٤ اردیبهشت – در سالن خواجه نصیر کرمان برگزار شد، بیان کرد: از آقایان ترابی، ثابت‌نیا و صدری برای کوشش‌هایی که داشته‌اند ممنونم و از آنها می‌خواهم از همین امشب کار جشنواره ۹۸ را آغاز کنند و مانند جشنواره موسیقی فجر طی ماه‌های آینده تدوین آئین‌نامه جشنواره موسیقی نواحی با بهره‌مندی از آراء تمامی کارشناسان این حوزه باشد.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش، گفت: موسیقی نواحی، آئینه روشنی برای تماشا و گفت‌وگوست. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره یکی از وجوه همت خود را روی موسیقی اصیل و الهام‌بخش نواحی می‌داند و برای ارتقاء بیشتر و توجه کامل‌تر و برنامه‌ریزی‌های کلان می‌کوشد. موسیقی نواحی در طرح آمایشی هنر ایران و در ساماندهی رویدادها جایگاهی ویژه دارد که امیداواریم به همت استادان برجسته و مدیران کاردان عرصه موسیقی به جایگاه شایسته خود برسد.

معاون هنری وزیر ارشاد همچنین اظهار کرد: جهان جایگاه شناخت و آموختن است و به آسانی پیداست که نیاموختگان و نشناختگان بهره‌ای جز حرمان و هجران نخواهند اندوخت. ملت سرافراز، رشید و متدین ایران باتجربه عمر سرزمین خود و با امید به فرداها به درستی می‌دانند که سرمایه ثمینشان شناخت میراث راستین نیاکانشان خواهد بود.

حسینی در ادامه گفت: خاصه میراثی که نمود خرد، احساسات و آنات جمعی است. معروف است این نکته حکمت‌آمیز که آینده از آن ملتی است که گذشته خود را بشناسد. گنجینه شنیداری موسیقی نواحی افزون بر تمام صفات پیش‌گفته در جهان نو قدر تفاوت رنگ‌های رنگین کمان را شناخته و فرهنگ‌های مختلف را منبع الهام و مصدر نوآوری می‌داند، داشته کم‌نظیری است.

دبیر خانه دائمی موسیقی نواحی در کرمان مستقر شود

حمید ملا نوری معاون سیاسی – امنیتی استاندار کرمان نیز در این مراسم اظهار کرد: در چند روزی که جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار شد، امکان خوبی فراهم شد تا مردم ما بتوانند چند روزی از این برنامه هنری استفاده کنند. کرمان ظرفیت‌های بزرگی در حوزه اهل قلم، شعر و ادب، هنرهای تجسمی، سینما و تئاتر، موسیقی و سایر هنرها ظرفیت‌های خوبی دارد.

او با بیان اینکه “این استان هنرمندان و مفاخر ارزشمندی دارد که در زمینه‌های مختلف خوب درخشیدند”، افزود: به همین دلیل این امکان وجود دارد تا کرمان میزبان چنین جشنواره‌هایی باشد. انتظار مردم و جامعه فرهنگی و هنری ما این است که آقای حسینی معاون هنری وزارت ارشاد دستور دهند دبیرخانه دائمی موسیقی نواحی ایران در کرمان مستقر شود و ما بتوانیم میزبان این رویداد باشیم.

معاون استاندار کرمان گفت: این روزها به دنبال انتقال مفاهیم و ارزش‌های اصیل و فرهنگی ایرانی به نسل جوان می‌گردیم و در این جشنواره معرفی بسیار خوب فرهنگ کار و تلاش در زمینه‌های مختلف را دیدیم، زیرا ادب و فرهنگ ما به وسیله هنر سینه به سینه منتقل می‌شود.

ملانوری در ادامه صحبت‌هایش اعلام کرد: دستگاه‌های اجرایی کرمان آمادگی پشتیبانی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری در این استان را دارد.

امیدوارم در سال‌های آینده نقاط ضعف را جبران کنیم

محمدرضا علیزاده – مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان – نیز در اختتامیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی گفت: امیدوارم در سال های آینده نقاط ضعف جشنواره را جبران کنیم. یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی امسال با شرکت ۲۰۰ هنرمند از ۲۱ استان در کرمان برگزار شد و جای خرسندی است که هر سال با جشنواره نواحی شاهد شور و نشاط بیشتری در کرمان هستیم.

او بیان کرد: امسال همزمان با برگزاری جشنواره موسیقی نواحی، شورای سیاستگذاری تصمیم گرفت تولیدات موسیقیایی را به نمایش بگذارد و کارگاه سازسازی را با حضور اساتید این حوزه  برگزار کند. همچنین در این دوره نماینده صندوق اعتباری هنر در جشنواره حضور پیدا کرد و زمینه بیمه تمامی هنرمندان حاضر در جشنواره را فراهم کرد.

مدیر کل ارشاد کرمان بر تدوام نوبت نوازی در بازار کرمان تاکید و اضافه کرد: افتتاح جشنواره در میدان گنجعلی‌خان با بازگشایی نقاره خانه بازار همراه بود و امیدوارم سنت نوبت‌نوازی تداوم یابد.

به گزارش فسیل، در ادامه این مراسم، پیام سیدعباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – به یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی، توسط مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان قرائت شد.

از اجرا و حضور جوانان حیرت‌زده شدم

دبیر یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی نیز در این مراسم اظهار کرد: کارها در این دوره چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ اجرا بسیار خوب شدند و از دیدن برنامه‌ها لذت بردم به همین دلیل برای این اتفاق به هنرمندان تبریک می‌گویم. امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های منسجم، بتوانیم در طول سال در خدمت هنرمندان باشیم.

احمد صدری با اشاره به حضور جوانان در این دوره گفت: من از حضور جوانان در این دوره از جشنواره و اجراهای خوبشان حیرت‌زده شدم زیرا آنها نشان دادن موسیقی نواحی همچنان دارای حیات اجتماعی است.

بر اساس این گزارش، بیانیه هیأت انتخاب یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی نیز توسط فریبرز رستمی – پژوهشگر موسیقی – قرائت شد.

باسم حمادی – سرپرست گروه موسیقی میسان خوزستان – نیز قبل از اجرا اعلام کرد: در تمام برهه‌های زمانی هیچ گروهی از مردم عرب خوزستان در جشنواره‌ها یا برنامه‌های بین‌المللی حضور نداشتند، به همین دلیل تقاضا می‌کنم در اولین برنامه خارجی یکی از گروه‌های مرزداران جنوب را به جشنواره‌های بین‌المللی اعزام کنند.

ما شنیده نمی‌شویم

در ادامه، بهاءالدین حسینی به نمایندگی از گروه کردستان بعد از آخرین اجرا در مراسم اختتامیه جشنواره گفت: ما شاهدیم که آقای صدری – دبیر جشنواره در این چند روز چند سال پیر شدند اما من از آقای حسینی – معاون هنری وزارت ارشاد می‌خواهم که موسیقی نواحی را دریابد.

او ادامه داد: ما کنسرت نداریم و شنیده نمی‌شویم. موسیقی‌هایی داریم که از آن‌ور آب می‌آیند و ٢٩٣ کنسرت برگزار می‌کنند و اسمشان را وارد کتاب گینس می‌کنند. قول می‌دهم هر سال یکی از هنرمندان موسیقی نواحی از این صحنه کم شود. اگر جمهوری اسلامی به موسیقی نواحی نرسد، زرق و برق چشم‌نواز موسیقی غربی اجازه روح‌نوازی به ما نمی‌دهد.

در این مراسم از علی دوست فلاحتی هنرمند ٨٦ ساله اهل ایلام به عنوان کهنسال‌ترین و حسن عیسی‌پور هنرمند ١٦ ساله اهل سیرجان کرمان به عنوان جوان‌ترین هنرمند حاضر در یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی تقدیر شد.

به گزارش فسیل، یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از ١١ اردیبهشت در شهر کرمان و ١١ شهرستان این استان برگزار شد و در روز جمعه ١٤ اردیبهشت به پایان رسید.

انتهای پیام