آماده‌باش نیروهای دامپزشکی استان کرمان برای زمین‌گیر کردن آنفلوانزای پرندگان

آماده‌باش نیروهای دامپزشکی استان کرمان برای زمین‌گیر کردن آنفلوانزای پرندگانمدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت:همه نیروهای دامپزشکی استان برای زمین‌گیر کردن آنفلوانزای طیور به حالت آماده باش هستند.

به گزارش فسیل، دکتر”حسین رشیدی” اعلام کرد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری‌های واگیر دار تنفسی است که قابل انتقال به انسان بوده و علاوه بر خسارات اقتصادی سبب مخاطرات بهداشت عمومی نیز می‌شود و از آنجا که این بیماری توانسته سد عبور به 22 استان کشور از جمله  استان‌های همسایه استان کرمان را پشت سر گذارد، عدم مشاهده این بیماری در استان، تاکنون نشان دهنده تدابیر و اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌های متولی از جمله اداره دامپزشکی است.

وی افزود: با مشاهده شدن کانون های جدید این بیماری (13کانون جدید) از ابتدای سال در کشور ، اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از ورود این بیماری به استان شدت یافته و تمامی نیروهای فنی به حالت آماده باش هستند.

رشیدی با بیان اینکه پایش و نمونه گیری‌های متعدد از انواع طیور (بومی، صنعتی و  حیات وحش و …) در استان در حال انجام است، تصریح کرد: آزمایشگاه مرجع و منطقه‌ای استان توانایی تشخیص این بیماری خطرناک را دارد که خوشبختانه تاکنون مورد مثبتی از این بیماری در استان نداشته‌ایم.

این مقام مسئول با اعلام عاری بودن استان از این بیماری گفت: همه مرزهای استان از جمله مرز با استان‌های سیستان و بلوچستان و یزد جهت جلوگیری از ورود این بیماری قرنطینه شده‌اند ولی کماکان خطر ورود بیماری به استان از طریق ورود کود مرغی آلوده و پرنده‌های زنده بصورت غیر مجاز وجود دارد و در این خصوص باید تمام دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی استان حمایت ویژه داشته باشد.

رشیدی پرندگان آبزی وحشی شمال کشور و کریدورهای موجود در آن منطقه را مسیر انتقال این بیماری به سمت استان اعلام و اظهار کرد: استان کرمان به‌دلیل وجود تالاب‌های مصنوعی که محل مهاجرت این پرندگان است امکان این نوع انتقال از ویروس را دارد.

وی در ادامه با اشاره به انتقال زنجیروار این ویروس از پرندگان آبزی به پرندگان بومی و از آنها به  طیورصنعتی تصریح کرد: نگهداری طیور بومی و صنعتی در کنار یکدیگر از اقدامات مخاطره‌آمیز بهره‌برداران صنعت طیور است .

این مقام مسئول خواستار رعایت ضوابط بهداشتی-قرنطینه‌ای توسط فعالان پرورش طیور به عنوان مانعی جهت ورود بیماری به مزارع پرورش دهندگان شد و تاکید کرد: هشدارهای لازم به بیش از 1400 واحد پرورش طیور در استان داده و به انها اعلام شده در صورت مشاهده تلفات غیرعادی طیور، ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها را مطلع کنند.

وی برگزاری نشست‌های دوره‌ای ستاد استانی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و کمیته‌های فنی بررسی بیماری‌های تنفسی طیور را در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری مورد تاکید قرار داد.

رشیدی در پایان از عموم مردم درخواست کرد تمامی نیاز پروتئینی خود را از مراکز معتبر و مجاز تحت نظارت دامپزشکی تامین کنند زیرا بازرسان نظارت بر بهداشت عمومی دامپزشکی ضمن بازدید شبانه روزی از مراکز عرضه مواد خام دامی بدون هیچ مماشات و اهمالی با واحدهای غیر مجاز برخورد می‌کنند، لذا سلامت گوشت مرغ و تخم مرغ تحت نظارت دامپزشکی مورد تایید است.

انتهای پیام