باغداران اردبیلی نگران سرمازدگی هستند

باغداران اردبیلی نگران سرمازدگی هستنددر نیمه‌های فروردین تغییرات ناگهانی جوی در اردبیل دلهره سرمازدگی را به جان باغداران انداخته تا مبادا همچون سال‌های گذشته دسترنج آنها به یکباره از بین برود.

به گزارش فسیل، در حالی که در اکثر شهرهای کشور جو پایدار بهاری در سال نو فرصت را برای گشت و گذار و طبیعت‌گردی مشتاقان بهار فراهم کرده است هوای سرد همراه با کاهش محسوس دما باغداران شمال و جنوب استان اردبیل را نگران و مضطرب کرده تا مبادا بارش برف و یخ زدن شکوفه‌ها دسترنج یکساله آنها را به یغما برده و یاس و ناامیدی را در دل‌های آنان بکارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در پاسخ به این سوال که شرایط جوی سرد بهاری تا چه حد امکان وارد کردن خسارت به باغات را فراهم می‌آورد، اظهار کرد: ما در حد امکان به باغداران توصیه‌های مراقبتی را در محافظت از درختان و شکوفه‌های آنها انجام دادیم و امیدواریم اتفاق ناخوشایند سال‌های گذشته برای باغات استان رخ ندهد.

خلیل نیکشاد خاطرنشان کرد: براساس اعلام هواشناسی شرایط جوی سرد حاکم بر استان مقطعی است و قطعا با گذر این سامانه شرایط جوی مناسب‌تری حاکم خواهد شد و چندان نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت باغات در استان اردبیل بیش از 42 هزار هکتار است، گفت: با توجه به اینکه بیشترین رقم محصولات باغی ما دیررس است ما در کنار توصیه‌های لازم به باغداران از آنها خواسته‌ایم تا نسبت به پوشش بیمه‌ای محصولات خود اقدام کنند که بخش عظیمی از باغات استان در حال حاضر تحت پوشش بیمه است.

اما در حالی که هوای سرد زمستانی در نیمه‌های فروردین در مناطق مختلف استان حاکم شده و زارعین شمال استان از این بارش‌ها خوشحال هستند دغدغه و نگرانی سرمازدگی درختان در مشگین‌شهر و خلخال همچنان احساس می‌شود اما براساس اعلام هواشناسی استان اردبیل به رغم افت دما تا 15 درجه در مناطق مرکزی و جنوبی این استان و ثبت 7 میلیمتر بارندگی در مشگین‌شهر به عنوان کانون اصلی بارش‌های بهاری انتظار می‌رود این سامانه سرد از روز جمعه از استان خارج و به تدریج افزایش دما اتفاق بیفتد.

در ایام بهار که تجربه بارش برف حتی در اردیبهشت ماه در مناطق سرد کوهستانی این استان به ثبت رسیده است امید می‌رود با بهبود شرایط جوی و در کنار آن آمادگی باغداران برای کاهش تلفات سرمازدگی در باغاتی که درختان آن شکوفه داده‌اند ضرر و زیان احتمالی به حداقل برسد.

انتهای پیام