برداشت آب از چاه‌های کشاورزی به مقدار آبِ قابل برنامه ریزی باشد


دشت های کشاورزی

رئیس گروه حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب گفت: اگر برداشت آب از چاه‌های کشاورزی به مقدار آب تعین شده توسط وزارت نیرو ( آب قابل برنامه‌ریزی) باشد، در سال جاری برای تامین آب شرب مشکلی پیش نخواهد آمد.

عبدالله فاضلی در گفت ‌و گو با نیوزنگار فسیل، اظهار کرد: افت قابل توجه در آبخوان‌های کشور از دهه 70 به دلیل سیاست‌گذاری قراردادن کشاورزی به عنوان محور توسعه و بهره‌برداری بیش از حد از آبخوان‌ها، صورت گرفت.

وی افزود: با شروع این روند تحول مورد انتظار در شیوه مصرف در بخش کشاورزی ایجاد نشد بلکه به شکل سنتی جریان داشت و راندمان پایین آبیاری، فشار زیادی به آبخوان‌ها تحمیل کرد به نحوی که تا پایان سال 93 ، 120 میلیاردمترمکعب از منابع آب‌های زیر زمینی از دست رفت.

فاضلی تصریح کرد: با ادامه این روند این امر توسط شواری عالی آب و دولت مورد توجه قرار گرفت و در همین راستا طرح احیا و تعادل بخش منابع آب‌های زیرزمینی کشور در شورای عالی آب به تصویب رسید.

وی تاکید کرد: این طرح دارای 15 پروژه است و به منظور حفظ منابع ‌آب‌های زیرزمینی در حال اجرا است.

فاضلی بیان کرد: با انجام برنامه‌ریزی منسجم این طرح از سال 94 آغاز شد و با توجه به اینکه 92 درصد منابع آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، نیازمند همگرایی و هماهنگی لازم با جهاد کشاورزی بود تا با سرعت اقدام شود و مانع از برداشت بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته400  میلیارد تومان برای این طرح در سطح کشور در نظر گرفته شد که از این مقدار ۵.۲ میلیارد تومان سهم استان چهارمحال و بختیاری است، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود 50 درصد از 400 میلیارد تومان از محل اسناد خزانه اسلامی تخصیص یافته است.

مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیرزمینی کشور اظهار کرد: در سال جاری 300 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح در سطح کشور در نظر گرفته شده است که از این میزان، ۴ میلیارد تومان سهم چهارمحال و بختیاری است.

فاضلی اضافه کرد: در سال 94 با آغاز این طرح، 10 هزار حلقه چاه غیرمجاز، سال 95، 15 هزار و 300 حلقه، سال گذشته 14 هزار و 800 حلقه چاه پر شده است.

وی با بیان اینکه لازم است روی چاه‌ها کنتر هوشمند نصب شود تا برداشت اضافه صورت نگیرد، خاطرنشان کرد: از سال 85 تاکنون 60 هزار کنتر هوشمند برای چاه‌های مجاز نصب شده که از این تعداد  40 هزار مورد از سال 93 تاکنون، بوده است.

فاضلی گفت: با وجود خشکسالی موجود، اگر کنترل برداشت صورت نگیرد کسری مخازن بیشتری خواهیم داشت و اگر کشاورزان مطابق مجوز خود برداشت نکنند، بسیاری دشت‌ها از جمله دشت شهرکرد به دشت کویری تبدیل می‌شود.

انتهای پیام