بندر امیرآباد دروازه کریدور شمال و جنوب

بندر امیرآباد دروازه کریدور شمال و جنوببه گزارش فسیل، محمد اسلامی در نشست با مسئولان منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد اظهار کرد: امیرآباد دروازه کریدور شمال و جنوب بوده و توسعه زیرساخت‌های آن باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا رونق همه جانبه‌ای از مسیر دریا برای مازندران فراهم شود .

وی تاکید کرد : منطقه ویژه اقتصادی با پس کرانه مناسب و قابلیت اتصال به راه آهن ظرفیت بالایی برای تبادلات اقتصادی دارد. 

اسلامی دریانوردی را مقصد گردشگری دانست و گفت: اقتصاد دریا محور باید تقویت شود و بندر امیرآباد آماده جلب و جذب سرمایه‌گذاری است.

مقام عالی دولت در استان رشد 59 درصدی تخلیه و بارگیری بندرامیرآباد در سال جاری راامیدبخش دانست و تصریح کرد: افزایش سهم بار برای بندر با تیم موجود شدنی است.

استاندار مازندران با اشاره به آغاز عملیات برقی شدن خط آهن گرمسار – اینچه برون یادآور شد: با برقی شدن این خط آهن ظرفیت انتقال بار از 2.5 میلیون تن به بیش از 10 میلیون تن و سرعت از 60 کیلومتر به 120 کیلومتر خواهد رسید که بندر امیرآباد هم در این زمینه سهم بسزایی خواهد داشت.

وی همایش بین المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر را یک فرصت مناسب جهت معرفی ظرفیت‌ها و توانایی‌های بنادر شمالی جهت افزایش صادرات با مشارکت مسئولین، شرکت‌ها، سرمایه گذاران و صاحبان کالا عنوان و بر حضور تمامی مسئولین مرتبط با صادرات در این همایش تأکید کرد.

*امیرآباد تنها بندر نسل سوم کشور

در این نشست سیاوش رضوانی مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با ارائه گزارشی به امکانات و پتانسیل‌های موجود در بندر اشاره کرد و گفت : بندر امیرآباد به عنوان سومین بندر به لحاظ وسعت و تنها بندر نسل سوم کشور بوده که با قابلیت پهلودهی کشتی  با تناژ 6500 تن از ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری 7.5 میلیون تن در سال با ۱۵ پست اسکله برخوردار است .

وی با یادآوری سفر  رئیس جمهور به منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در بهار سال گذشته، اظهار کرد:در این سفرفاز دوم بندر با  ۶ پست اسکله جدید، حوضچه شماره دو، دیوار حفاظت ساحلی و هم چنین پروژه‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی شامل کارخانه تولید انواع کاغذ، کارخانه تولید محصولات فولادی، مخازن نگهداری روغن خوراکی و سیلوهای نگهداری غلات  توسط دکتر روحانی افتتاح شد.

* سهم ۹۸ درصدی بندرامیرآباد از صادرات بنادر مازندران

رضوانی با اشاره به سهم ۹۸ درصدی بندرامیرآباد از صادرات بنادر مازندران خاطرنشان کرد:  ۶۱ درصد از صادرات کالا در بنادر شمال کشور از این بندر انجام می‌شود .

مدیر بندرامیرآباد سرمایه گذاری ایجاد شده در این بندر را در  بخش دولتی ۶ هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری بخش خصوصی را ۱۲ هزارو ۴۷۹ میلیارد ریال عنوان کرد و سیمان، کلینکر، کالای ساختمانی ، مواد معدنی ، غلات، فلزات ،کالاهای کانتینری و مواد نفتی را از مهم‌ترین کالاهای نام برد که در این بندر تخلیه و بارگیری می شود.  

رضوانی با اشاره به میزان یک میلیون  تخلیه و بارگیری کالا در بندرامیرآباد و رشد ۵۹ درصدیتخلیه و بارگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل در این بندر ، از  رتبه نخست تخلیه و بارگیری در بین بنادرشمال کشور با سهم  ۵۸ درصدی نیوز داد.

وی هم‌چنین با یادآوری سهم ۶۱ درصدی بندرامیرآباد در  صادرات کالا در بنادر شمالی کشور، خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۲۸ هزار تن کالا از طریق بندرامیرآباد صادر شده است که رشد ۱۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

مدیر بندرامیرآباد همچنین از برگزاری همایش بین المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر در ۲۰ تیرماه سال جاری به میزبانی منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد نیوز داد و آن را فرصت مغتنمی جهت معرفی ظرفیت  بنادر مازندران به سرمایه گذاران و صاحبان کالا برای صادرات کالا از مقصد مازندران به کشورهای حاشیه دریای خزر دانست.