تا رسیدن به نقطه مطلوب”اسلامی” شدن علوم انسانی فاصله داریم

تا رسیدن به نقطه مطلوب”اسلامی” شدن علوم انسانی فاصله داریمرئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب اسلامی شدن علوم انسانی فاصله داریم.

به گزارش فسیل، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد محمدیان در آئین اختتامیه چهارمین دوره طرح ملی “گفتمان نخبگان علوم انسانی” در سالن همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی عنوان کرد: انقلاب اسلامی انقلابی تحول خواه و فرهنگی بود، از این رو تلاش شد در عرصه علوم انسانی به تحول دست یابیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیز مدت‌ها کمیته تحول در علوم انسانی فعالیت داشت؛ همچنین چند مجموعه حوزوی و دانشگاهی نیز تحت این عنوان تولیدهای ارزشمندی را ارائه کردند و همیشه در سطوح مختلف این مسائل مطرح شد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدیان بیان کرد: در جهت تحول علوم انسانی به فعالیت شاخص که همان گفتمان نخبگان علوم انسانی است، نیاز داریم؛ این طرح دارای منزلت معنوی و ارزشمند است و می‌تواند بستری در راستای تحول‌های بنیادین در علوم انسانی باشد؛ هرچند هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب اسلامی شدن علوم انسانی فاصله داریم.

وی بیان کرد: جوشش‌های فکری و جرقه‌های ذهنی دانشجویان با انجام مطالعات و پژوهش‌ها می تواند ما را به تحول در علوم انسانی برساند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدیان عنوان کرد: علوم انسانی تنگه اُحد انقلاب اسلامی است، در واقع علوم انسانی و تحول در آن از مباحث بسیار مهم این سال‌ها بوده و تلاش‌های بسیاری نیز در این عرصه انجام شده است.

وی تصریح کرد:مقاومت هایی برای بازنگری در علوم انسانی وجود دارد و برخی از رشته‌ها حدود 50 سال است که بدون بازنگری در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند؛ در تحول علوم انسانی با نگاه وحیانی می توان به تحول دست یافت.

انتهای پیام