جاری شدن دوباره چشمه‎‎ غربال‎‎بیز مهریز در استان یزد

جاری شدن دوباره چشمه‎‎ غربال‎‎بیز مهریز در استان یزدچشمه غربال بیز پس از مدتها خشکی، به دنبال بارشهای اخیر بهاری در این شهرستان، بار دیگر جاری شد.

به گزارش فسیل، غربال بیز چشمه‌ای تاریخی و بسیار کهن در اطراف مهریز است. این چشمه با مرکز شهرستان مهریز 10 کیلومتر و با مرکز استان یزد 40 کیلومتر فاصله دارد و در روستای مزوار واقع شده است. این چشمه از مناظر کوهستانی جذاب مهریز است که در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته است.

نام غربال‌بیز به دلیل حفره‌های متعدد دامنه کوه بر این منطقه گذاشته شده است و در فصل‌های پر باران، آب‌ چشمه‌ی غربال‌بیز از دامنه کوه جاری می‌شود. آب غربالبیز به صورت سرریز از مظهر چشمه ظهور می کند و حفره های چشمه در وسعت ۴۰ متر مربع پراکنده شده است.

محوطه‌ی غربال‌بیز در کنار بخشی از ارتفاعات شیرکوه قرار دارد و یکی از دو چشمه مهم استان است. اطراف چشمه دارای پوشش گیاهی درمنه است.

روزگاری این چشمه به قدری پر آب بود که در رود پایین دستی آن، قایق‏‏ها بر روی آب، روان و اسباب تفرج مسافران و گردشگران به این منطقه را فراهم کرده بود ولی در چند سال اخیر خشکسالی سبب شده بود که این چشمه به طور کامل خشک شود.

انتهای پیام