جعفری جوزانی: وطن و زادگاه را باید ساخت و آباد کرد

جعفری جوزانی: وطن و زادگاه را باید ساخت و آباد کردجعفری جوزانی گفت: خانه، وطن و زادگاه را باید ساخت، آباد کرد و اگر امروز این زادگاه خراب است، مقصر ما هستیم.

به گزارش فسیل، در آستانه عید سعید قربان و در راستای رویداد “همدان 2018” به همت مرکز اسناد ملی و کتابخانه غرب کشور و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر شامگاه 30 مرداد ماه از “مسعود جعفری جوزانی”، نویسنده و کارگردان با حضور مسئولان استانی و هنرمندان تجلیل به عمل آمد و کتاب “گردش تصویر” (سینما به روایت مسعود جعفری جوزانی) به قلم دکتر محمد حسین یزدانی راد رونمایی شد.

مسعود جعفری جوزانی در این مراسم با گذری به دوران کودکی‌اش در روستای «جوزان» ملایر، خاطراتی شیرین از آن زمان را برای حضار تعریف و به دیدارش با “آیت الله فاضلیان” در سال 57 اشاره کرد.

وی با بیان اینکه آبادی را آدمها می‌سازند، گفت: آدمها وقتی به سرزمین مادری شان نزدیک میشوند، احساس و کشش خاصی در وجود آنها ایجاد میشود.

این هنرمند با اشاره به وجود یک فرهنگ، حس و دلبستگی در زادگاه آدم‌ها، تأکید کرد: خانه، وطن و زادگاه را باید ساخت و آباد کرد و اگر امروز این زادگاه خراب است، مقصر ما هستیم.

جعفری جوزانی با بیان اینکه متأسفانه تکیه زدن برخی افراد روی صندلی‌های قدرت باعث شده این آدم‌ها فراموش کار شوند، خاطرنشان کرد: انسان‌ها همانقدر که در وجودشان خدا، جریان دارد شیطان نیز جریان دارد و باید مراقب باشند و از معنویت فاصله نگیرند.

أخذ مجوز ساخت مجموعه کوروش یک موفقیت بزرگ هنری است

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی همچنین در این آیین اخذ مجوز ساخت مجموعه «کوروش» توسط جعفری جوزانی را یک موفقیت بزرگ هنری دانست و گفت: در راستای ساخت این مجموعه و احداث شهرک سینمایی در ملایر و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این شهرستان، نمایندگان مردم ملایر تمام قد حامی مسعود جعفری جوزانی هستند.

محمد کاظمی با بیان اینکه این هنرمند ارزشی هرگز زادگاه و هویت خود را از یاد نمی برد و خود را وامدار آن می داند، افزود: این امر جای قدردانی دارد و امیدواریم نام پر آوازه جوزانی با ساخت مجموعه کوروش کبیر، بلند آوازه تر شود.

وی با تأکید بر اینکه مسعود جعفری جوزانی یکی از اساتید و فرهیخته هنر سینمای کشور است، ادامه داد: حضور وی در ملایر و این آئین نکوداشت الگو و درس بزرگی برای همه ملایری‌هایی است که زمانی روستانشین بودند و امروز به جایی رسیده و صاحب نام و قدرت شده اند اما ملایر را از یاد برده‌اند.

کاظمی با بیان اینکه ملایر، نخستین شهر فرهنگی استان و مهد هنر، تاریخ و فرهنگ غنی است، گفت: هنرمندان این خطه از ایران در تمامی عرصه های هنری چون موسیقی، تئاتر، صنایع دستی، سینما و .. حرف اول را می زنند.

نماینده مردم ملایر در خانه ملت به تنگ نظری‌های حاکم در عالم هنر اشاره و اظهارکرد: متأسفانه بسیاری از کارگردانان ما نتوانستند آزادانه ایده‌ها و آرمانهای خود را به تصویر بکشند و بروز بدهند،با این حال أخذ مجوز ساخت مجموعه کوروش یک موفقیت بزرگ هنری است.

کاظمی از تمامی هنرمندان و مسئولان شهرستان و استان خواست تا در زمینه تحقق و انجام این پروژه حامی مسعود جعفری جوزانی باشند.

ملایر حرکت رو به جلویی را آغاز کرده است

معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر نیز با بیان اینکه  این شهرستان  از دیرباز حرکت رو به جلویی را آغاز کرده است، گفت: مردم ملایر در عرصه های گوناگون افتخارات بزرگی کسب کرده اند.

باب الله فتحی برگزاری این آئین نکوداشت را نشانه این دانست که این مردم فرهنگی و هنردوست قصد دارند همچنان از حضور و ظرفیت بالای مسعود جعفری جوزانی استفاده کنند.

وی به ثبت ملی مبل منبت ملایر و انجام مقدمات و طی مراحل نهایی ثبت ” انگوردره جوزان ملایر” در سطح جهان اشاره و اظهار کرد: امروز صنایع دستی ملایر چون فرش، مروار، مبل منبت و … به جهانیان معرفی شده است.

فتحی آثار تاریخی و باستانی موجود در ملایر را تشریح کرد و افزود: هنرمندان کشور می توانند در زمینه تولید فیلم و سریال از ظرفیت شاخص و کم نظیر ملایر بهره ببرند.

مسعود جعفری جوزانی؛ بخشی از هویت سینما و فرهنگ ایران زمین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه مسعود جعفری جوزانی، بخشی از هویت سینما و فرهنگ ایران زمین است، گفت: یکی از فلسفه های  وجودی تکریم بزرگان در هر دوره‌ای، حفظ و ارج نهادن به کرامت انسانی است که باید همیشه رو به جلو و پیشرفت باشد.

علیرضا درویش نژاد با استناد به حدیثی از پیامبر(ص) که فرمودند” بزرگان خود را گرامی بدارید”، ادامه داد: این آئین یک ریشه روانشناختی دارد و فضای هنری و فرهنگی خاصی را در کشور ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه مسعود جعفری جوزانی حریر درخشان سینمای ایران است، تصریح کرد: تکریم و بزرگداشت از مقام شامخ این هنرمند، در واقع تکریم تاریخ 7 هزار ساله ایران زمین است.

درویش نژاد ابعاد گوناگون این هنرمند را تشریح کرد و افزود: نگاه جوزانی به تاریخ سیاسی ایران، نگاه  اجتماعی اش به زندگی آدم‌های روستایی، نگاه خاصش به فرهنگ عامه و .. گواه این است که این هنرمند نگاهی جامع به مسائل، سیاسی، تاریخی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، فلسفی و… دارد که جای تأمل و قدردانی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه جوزانی ثابت کرده است نباید در عرصه هنری با پیشرفت تکنولوژی از عرفان و معنویت فاصله بگیریم، تصریح کرد: مسعود جعفری جوزانی مایه افتخار ایران زمین و سرزمین هگمتانه است.

وی درباره احداث شهرک سینمای در ملایر نیز قول مساعد داد و افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان برای این اقدام فرش قرمز پهن می‌کند چراکه فهم هنر، یعنی رسیدن به کمال و ما همواره حامی هنرمندان بوده و هستیم.

درویش نژاد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره عزت الله انتظامی به عنوان  “عزت” سینمای ایران و سید ضیاءالدین دری به عنوان ” دُّر ” سینمای ایران بر لزوم پاسداشت هنرمندان در زمان حیات‌شان تأکید کرد.

عناصر ملیت و تمامیت ارضی برای جوزانی مهم است

در ادامه امیر شهاب رضویان (کارگردان سینما) با تأکید بر اینکه عناصر ملیت و تمامیت ارضی برای جوزانی مهم است، گفت: جوزانی یک فیلمساز فراملی و جهانی است که آثارش در بین سینماگران ایرانی جزء آثاری است که استانداردهای هنری را رعایت کرده است.

او با بیان اینکه مسعود جعفری جوزانی هیچ گاه هویت و اصالت خودش را فراموش نکرده است، اظهار کرد: او یک کارگردان کلاسیک کار است، هرگز وابسته دولت نبوده و در بخش خصوصی فعالیت می‌کند و توانست 2 فیلمبردار بزرگ و توانمند را به سینمای ایران معرفی کند.

وی بر لزوم نکوداشت چنین شخصیت‌های فاخری تأکید کرد و از مسئولان استانی و شهرستانی خواست تا ضمن توسعه فضاهای فرهنگی و هنری موجود، از انجمن سینمای جوانان نیز حمایت کنند.

به گزارش فسیل، در پایان مراسم از کتاب “گردش تصویر” مجموعه خاطرات، زندگی نامه و 20 مصاحبه تخصصی مسعود جعفری جوزانی رونمایی شد و لوح های سپاس و هدایای نفیسی از سوی ارگان‌ها نهادهای دولتی که مشتمل بر آثار و صنایع دستی ملایر بود به این هنرمند اهدا شد، همچنین از سوی مرکز اسناد و کتابخانه ملی غرب کشور مجموعه اسناد نمایش و تئاتر ایران به جوزانی تقدیم شد.

همچنین نمایشگاه عکسی از آثار هنری و تاریخی جوزانی ملقب به عموجان سینمای  ایران در محل گالری مجتمع فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر با حضور این هنرمند گشایش یافت.

به همین مناسبت  اکران عمومی فیلم ” پشت دیوار سکوت” با حضور مسعود جعفری جوزانی در مقام کارگران و عوامل این فیلم در سینما بهمن ملایر برگزار شد. با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با امور سینمایی استان بهای بلیت برای اکران این فیلم با توجه به اکران در روز نیم بهای سینما برای رفاه حال مردم شهرستان ۳۰۰۰تومان اعلام شد.

انتهای پیام