خرید کالای ایرانی باید به یک فرهنگ رایج میان مردم تبدیل شود

خرید کالای ایرانی باید به یک فرهنگ رایج میان مردم تبدیل شودامام جمعه موقت اهواز با بیان این‌که تولیدکنندگان باید اعتماد مصرف کنندگان را جلب کنند، گفت: خرید کالای ایرانی باید به یک فرهنگ رایج میان مردم تبدیل شود و مصرف کالای ایرانی برای مردم افتخار باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن حسن زاده در گفت‌وگو با فسیل با اشاره به شعار حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: عصاره آنچه که از سوی مقام معظم رهبری در این چند سال گذشته نامگذاری شده است، در شعار امسال یعنی حمایت از کالای ایرانی نهفته شده است.

وی با بیان این‌که در واقع شعار حمایت از کالای ایرانی تبلور اقتصاد مقاومتی، بحث تولید و ایجاد اشتغال است، افزود: اگر بخواهیم بحث حمایت از کالای ایرانی را از یک شعار و نام به یک حقیقت ملموس و عینی در جامعه تبدیل کنیم، لوازمی نیاز دارد و باید در این زمینه مردم، تولیدکنندگان و مسئولان وظیفه‌های خود را به خوبی انجام دهند.

امام جمعه موقت اهواز تصریح کرد: از نظر فرهنگی همانطور که مقام معظم رهبری عنوان می‌کنند، مردم باید نسبت به کالالی ایرانی تعصب داشته باشند و مصرف کالای ایرانی برای آن‌ها افتخار داشته باشد. مردم همه باید از نظر روحی و روانی برای حمایت از کالای ایرانی رغبت داشته باشند و این نباشد که از روی بی میلی و با اکراه کالای ایرانی را خریداری کنند.

حسن زاده بیان کرد: خرید کالای ایرانی باید به یک فرهنگ رایج میان مردم تبدیل شود و در این زمینه رسانه‌ها و تاثیرگذاران بر حوزه فرهنگ می‌توانند با تلاشی که انجام می‌دهند، این مساله را نهادینه کنند. توجه به این موضوع به سود خود مردم است و فرزندان ما اشتغال پیدا خواهند کرد و از بیکاری خارج می‌شوند.

وی با اشاره به وظیفه تولیدکنندگان گفت: بحث ارتقای کیفیت و در نظر نگرفتن منافع کوتاه مدت از جمله وظایفی است که تولیدکنندگان به عهده دارند. تولیدکنندگان باید بدانند که از نظر اقتصادی منافعی که قرار است عاید آن‌ها شود، فقط زمانی به دست خواهد آمد که به منافع دراز مدت توجه و بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند.

امام جمعه موقت اهواز با بیان این‌که تولیدکنندگان باید اعتماد مصرف کنندگان را جلب کنند، اظهار کرد: اعتماد مصرف کننده زمانی جلب خواهد شد که کیفیت محصولات و تولید بالا باشد و در این زمینه امیدواریم تولیدکنندگان با تلاش، کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند.

حسن زاده در خصوص وظایف مسئولان در بحث شعار حمایت از کالای ایرانی گفت: مسئولان باید موانع را بردارند و هزینه‌های تولید را برای تولیدکنندگان کاهش دهند. اگر هزینه‌های تولید بالا باشد، تولیدکننده دیگر تولید نخواهد کرد و به سراغ توزیع کالا خواهد رفت و به جای این‌که سرمایه خود را در چرخه تولید به کار بگیرد، سرمایه را در چرخه توزیع قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: دولت باید هزینه‌های تولید، عوارض و مالیات‌ها را برای تولیدکنندگان کاهش دهد و تنها کاری که باید انجام دهد بحث نظارت بر تولید است تا شاهد رعایت استانداردها از سوی تولیدکنندگان باشیم. دولت باید استانداردهای واقعی تعریف و سپس بر روی رعایت آن استاندارد از سوی تولیدکنندگان نظارت کند تا به صورت ملموس شاهد عینی شدن شعار حمایت از کالای ایرانی باشیم.

امام جمعه موقت اهواز خاطرنشان کرد: اگر هزینه‌های تولید کاهش و کیفیت محصولات تولیدی ارتقا پیدا کند، نه تنها در مصرف داخل بلکه در صادرات نیز می‌توانیم به خوبی عمل کنیم.

انتهای پیام