دیالیزی‎های آذربایجان شرقی، دربه‎در دنبال «کاتتر» می‎گردند

دیالیزی‎های آذربایجان شرقی، دربه‎در دنبال «کاتتر» می‎گردند«کاتتر» یک لوله پلاستیکی نرم بوده که از طریق پوست به یک رگ مرکزی درناحیه گردن یا کشاله ران متصل شده و خون را جهت دیالیز وارد دستگاه همودیالیز کرده و پس از دیالیز به بدن بازمی‎گرداند. افزایش قیمت کاتاتر پس از نوسانات ارزی و کمبود آن در فروشگاه‎های تجهیزات پزشکی در آذربایجان شرقی، بیماران دیالیزی را با چالش‎های بسیاری روبه‎رو کرده است و دیالیزی‎های آذربایجان شرقی، دربه‎در دنبال «کاتتر» می‎گردند!.

«عادل فیروزی»، رئیس انجمن خیریه‎‏ی حمایت از بیماران کلیوی در گفت‎وگو با فسیل، در این‌باره اظهار کرد: قبل از پیش آمدن این مشکل، کاتتر از طریق اورژانس بیمارستانی که بیمار به آن مراجعه می‎کرد، تهیه شده و با احتساب 10 درصد هزینه‎ی کل، در بدن بیمار تعبیه می‎شد، به طوری که از دو میلیون تومان هزینه‎ی عمل برای تعبیه‎ی کاتتر، تنها 180 الی 200 هزار تومان از بیمار دریافت می‎‏شد. 

وی خاطرنشان کرد: با گران شدن کاتتر و رسیدن قیمت آن به یک و نیم میلیون تومان، خود بیماران مجبور به تهیه‎ی کاتتر هستند، اما کاتتر در بازار موجود نبوده و در صورت موجود بودن هم بسیار گران است و بیماران دیالیزی، قادر به پرداخت هزینه آن نیست. 

 وی در ادامه با اشاره به تغییر سیاست‎های رفتاری برخی پزشکان، پس از نایاب شدن کاتتر، گفت: این شیوه هم در روزهای اخیر مد شده است که پزشک، برای عمل و تعبیه‎ی کاتاتر، بیمار را به بیمارستان‎های خصوصی هدایت می‏‏‎‏کند که با احتساب هزینه‎ی عمل و تخت، یک عمل ساده‎ی تعبیه‏‎‏ی کاتتر برای یک بیمار دیالیزی بی‎بضاعت تا پنج میلیون تومان هم می‎رسد. 

فیروزی تصریح کرد: نسخه‎ای در تاریخ دهم تیرماه برای تهیه‎ی کاتتر نوشته شده است که تا به امروز که تیر ماه تمام می‎شود، نتواسته‎ایم پیدا کنیم و بیمار همچنان چشم انتظار پیدا شدن کاتاتر است. می‎گویند به تهران سفارش داده‎ایم و مریض در این چند روز، به سختی برای دیالیز  شدن می‏ رود. 

 وی در ادامه از گران شدن روزافزون داروهای بیماران کلیوی نیوز داد و گفت: «راپامیون»، دارویی است که بیماران در ابتدا آن را با قیمت 20 هزار تومان تهیه می‏‎کردند، اما قیمت آن الان به 320 هزار تومان رسیده است. تجویز داروها نیز بسیار کم شده، به طوری که پیش از این پزشک، داروی مصرفی چند ماه بیمار را یک جا تجویز می‎کرد، اما الان داروی تجویزی، کفاف مصرف یک هفته‎ی بیمار را هم نمی‎دهد. 

 بر اساس این گزارش؛ بیماران کلیوی آذربایجان شرقی در حالی داروی راپامیون را به قیمت 320 هزار تومان تهیه می‎کنند که هفته‎ی گذشته،  وزرای بهداشت و رفاه دستور توزیع رایگان این دارو را دادند!. 

انتهای پیام