ضرورت تدریس رشته کلام در حوزه‌های علمیه


تولیت آستان شاهچراغ(ع) با تاکید بر ضرورت تدریس رشته کلام در حوزه‌های علمیه، گفت: رشته تخصصی کلام، زیربنا و پایه تمام مسائل دیگر در دین اسلام و سایر ادیان آسمانی است.

به گزارش فسیل و به نقل از دفتر روابط عمومی آستان شاهچراغ(ع)، آیت‌الله «سید علی‌اصغر دستغیب» در دیدار با امام جمعه شهرستان جهرم، با اشاره به راه‌اندازی و فعالیت 25   رشته تخصصی در حوزه‌های علوم دینی و اعتقادی، بیان کرد: باید شبهات عقیدتی به ویژه برای جوانان زدوده شود.

وی با بیان این‌که حوزه علمیه جهرم به اهم مسائل توجه کامل دارد و امید است این توجه در آینده بیشتر هم شود، افزود: درس کلام از این جهت که با فلسفه مطرح می‌شود جزو علوم محبوب است و از شبهاتی که احیانا مطرح می‌شود مبراست. در علم کلام هیچگونه بحثی نیست و از لحاظ روان بودن و شفاف بودن هم مباحث بسیار خوبی است که اگر کسی با علاقه و شوق انتخاب می‌کند به این دلیل است که نسبت به مسائل دیگر، انتخاب اهم و زیربنا است.

نماینده مردم فارس در مجلس نیوزگان رهبری با اشاره به سفر رهبر به این استان در اردیبهشت ماه 87، خاطرنشان کرد: ایشان در همین مباحث عملی در جلسه‌ای که با علما و روحانیت مشرف بودیم تأکید داشتند که اگر چنین کلاس‌ها و جلساتی در شیراز برگزار شود کار بسیار خوبی است و البته مقدمات آن باید فراهم شود .

دستغیب ادامه داد: وقتی فلسفه تحت‌تأثیر امور بیگانگان از متون دینی ما قرار بگیرد و بیگانه از قرآن، بیگانه از روایات، بیگانه از عقل سلیم و بیگانه از مرز و حدود تبیین شده توسط بزرگان دین ما و فلاسفه اسلامی دارای تخصص و احاطه کامل نسبت به حکمت الهی و متعالی باشد، آنگاه اینچنین فلسفه‌ای به بیراهه می‌رود .

به گفته وی، همانگونه که در تصوف هم به ادعای اینکه عرفان و معرفت را دنبال می‌کنند، در این عصر هم شاهدیم که چگونه مسیرهای انحرافی باز می‌شود و چه اشکالاتی بر آن وارد است؛ چه فلسفه و چه عرفان اگر از اهل آن صادر شود یک تقدیر است و علمی بسیار موثر و مفید است و چنانچه از غیر اهلش صادر شود یعنی از کسانی که زمینه منحرف شدن در آن‌هاست برای آن‌ها عواقب بسیار سوئی خواهد داشت.

انتهای پیام