ضرورت تدوین سند جامع گردشگری ایلام

ضرورت تدوین سند جامع گردشگری ایلاممعاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام گفت: آموزش و استانداردسازی از جمله مولفه‌هایی است که می‌تواند زمینه رونق صنعت گردشگری را در استان فراهم کند.

به گزارش فسیل، «ایوب درویشی» در نشست بررسی راهکارها و رفع موانع و مشکلات دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان ایلام بر آموزش به‌روز و تأثیرگذار برای فعالان عرصه‌ی بزرگ گردشگری تأکید و اظهار کرد: اگر آموزش صحیح و کافی وجود داشته باشد فعالان این عرصه می‌توانند به بهترین شکل از فرصت‌ها استفاده کنند.

وی بر استاندارسازی در موضوع هتل‌ها و خانه‌های بومگردی تأکید کرد و گفت: استانداردسازی جذابیت می‌آورد و مسافر و  گردشگر به دنبال جذابیت‌هاست.

معاون اقتصادی استاندار ایلام برندسازی را نیاز استان در زمینه غذاها و سوغات دانست و گفت: باید در این زمینه با تلاش شبانه‌روزی به رونق فروش محصولات استان که برای مسافران نیز تازگی دارند، کمک کرد.

درویشی با بیان این‌که از سرمایه‌گذاران در زمینه گردشگری استقبال می‌کنیم اما باید اهلیت آنان توسط میراث‌فرهنگی محرز شود، گفت: هر گونه مانعی در این زمینه در کارگروه‌های اشتغال و برنامه‌ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و تلاش اعضا نیز این است که این موانع برطرف شود.

وی بر بهره‌گیری از پتانسیل گردشگری اربعین تأکید کرد و گفت: بازارچه‌های مرزی نیز فرصتی برای گردشگری محسوب می‌شوند که امیدواریم با همکاری بخش خصوصی از آن‌ها بهره گرفت.

معاون اقتصادی استاندار ایلام ارائه‌ی طرح‌های مختلف از طرف فعالان بخش خصوصی را خواستار شد و گفت: بخش خصوصی قوی و دارای برنامه می‌تواند به تصمیمات مدیران جهت دهد.

درویشی در پاسخ به درخواست برخی فعالان صنوف گردشگری مبنی بر فعالیت برخی افراد غیرمجاز گفت: برخی از این ورودهای غیرمجاز به‌علت بافت استان با معیشت مردم مرتبط است و برطرف کردن آن‌ها در کوتاه‌مدت ممکن نیست.

وی بر ضرورت ارائه بسته‌های سرمایه‌گذاری خدمات گردشگری توسط بخش خصوصی و تدوین سند جامع گردشگری استان تأکید کرد.

در این نشست، اعضای صنوف مختلف گردشگری دغدغه‌های خود را شامل، اعمال 50 درصد معافیت مالیاتی، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بیش از یک بار، ورود افراد غیرمجاز به صنوف و ضروت برخورد با آنان بر اساس تبصره 2 ماده 7 توسعه گردشگری، عدم همراهی بانک‌ها با متولیان خانه‌های بوم‌گردی بیان کردند.

انتهای پیام