عدم برگزاری مسابقات بین‌المللی ضعف هیئت استبه گزارش خبرنگار فسیل، حسین گلشنی در مجمع انتخاباتی هیئت شطرنج استان اصفهان اظهار کرد: طی چهار سال گذشته، توانستیم بیش از ۹۰ درصد تقویم ورزشی هیئت شطرنج استان را که بر اساس تقویم سالیانه فدراسیون شطرنج تنظیم شده بود، عملیاتی و به موفقیت نسبی دست پیدا کنیم.

افزایش تعداد مسابقات ریتد در استان

وی گفت: فدراسیون شطرنج اهمیت زیادی به برگزاری مسابقات ریتد داخلی می‌دهد، سال گذشته موفق به برگزاری بیش از ۴۸ جدول مسابقات ریتد در استان شدیم و با توجه به تعدد مسابقات برگزار شده در استان،  آمار شطرنج‌بازان دارای ریتینگ بین‌المللی استان افزایش چشمگیری داشته است.

گلشنی با اشاره به افزایش تعداد مربیان و داوران شطرنج استان نسبت به سال‌های گذشته، تصریح کرد: سال ۹۳، حدود ۷۰ مربی آقا و ۵۰ مربی خانم در هیئت شطرنج استان فعالیت داشتند که با برگزاری دوره‌های متعدد مربیگری و داوری و همچنین ارتقای سطح، اکنون آمار مربیان مرد به بیش از ۱۸۵ نفر رسیده است و همچنین در قسمت بانوان نیز رشد خوبی را شاهد هستیم.

رییس هیئت شطرنج استان اصفهان خاطرنشان کرد: تعداد اعضای سیستم جامع در سال ۹۳، ۷۰۰ عضو بوده است که این تعداد در حال حاضر به بیش از یک هزار و ۳۵۰ نفر افزایش پیدا کرده و می‌توان ادعا کرد که بعد از تهران، رتبه دوم را در تعداد اعضای ثبت شده در سیستم جامع به خود اختصاص داده‌ایم.

وی با اشاره به مدال‌های کسب شده توسط شطرنج‌بازان استان اصفهان در مسابقات مختلف جهانی، آسیایی و کشوری، گفت: تعداد مدال‌های کسب شده در مسابقات کشوری و جهانی توسط ورزشکاران استان در سال ۹۵ افزایش چشمگیری داشته است و در سال ۹۶ به اوج خود رسید که البته دلیل این امر هم برگزاری مسابقات مختلف در سطح استان است.

۱۰ هیئت شهرستانی در شطرنج فعالیت دارند  

گلشنی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰ هیئت شهرستان به طور کامل فعالیت می‌کنند و برخی دیگر از شهرستان‌ها نیز به صورت نیمه‌فعال هستند، ادامه داد: هیئت شطرنج استان اصفهان هر ساله مسابقاتی را برای ارگان‌های مختلف برگزار می‌کند که این آمار در سال ۹۶، برگزاری ۱۴ مسابقه بوده است.

رییس هیئت شطرنج استان اصفهان گفت: اولین مدرسه شطرنج کشور، سال ۸۱ در اصفهان راه‌اندازی شد و تا سال ۹۵، تعداد آن به هشت مدرسه رسید که از این تعداد، دو مدرسه در شهرستان شهرضا است.

تلاش برای افزایش نمایندگان استان در لیگ برتر

وی با بیان اینکه دو نماینده با نام ذوب آهن از استان اصفهان در لیگ برتر کشور حضور دارند، افزود: درصدد هستیم تا با کمک مسئولان ورزش و حمایت آن‌ها، تعداد این نمایندگان را به سه تیم برسانیم.

گلشنی خاطرنشان کرد: تعداد شطرنج‌بازان دارای ریتینگ بین‌المللی سال نود و سه، ۱۲۸ نفر بوده است که با تلاش و همت جامعه شطرنج استان و حمایت مسئولان ورزش و فدراسیون و همچنین برگزاری مسابقات متعدد، این آمار در حال حاضر به ۳۴۰ نفر رسیده است.

رییس هیئت شطرنج استان اصفهان در مورد منابع درآمدی هیئت، اظهار کرد: هیئت شطرنج استان اصفهان در مجموع به صورت NGO اداره می‌شود و اکثر درآمدهای هیئت از طریق برگزاری مسابقات مختلف و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی و کمک اداره‌کل ورزش و جوانان استان حاصل می‌شود.

وی تأکید کرد: هیئت شطرنج استان اصفهان قطعاً در چهار سال گذشته نقاط ضعف و قوتی داشته است که عدم برگزاری یا میزبانی از مسابقات بین‌المللی یکی از نقاط ضعف به‌شمار می‌رود اما امسال سعی داریم این مهم را به انجام رسانیم.