فرار رو به جلوی برانکوبه گزارش خبرنگار فسیل، برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری پیش از بازی پرسپولیس با استقلال خوزستان که روز گذشته –چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه- در سازمان لیگ برگزار شد حرف‌هایی زد که خلاف واقع بود و صدای بعضی‌ها را درآورد.

فرار رو به جلو برانکو

برانکو درباره اینکه صحبت‌هایی درخصوص دست‌های پشت پرده برای قهرمان نشدن پرسپولیس بیان می‌شود، اظهار کرد: درباره داوری بارها تکرار کردم فقط داوری محترمانه می‌خواهیم؛ این را گفتم و جریمه شدم. خودشان بازی ما در اهواز را آنالیز کنند، من چیزی نمی گویم. فقط می‌گویم یک دقیقه وقت کمتر گرفته شد؛ به مسائل دیگر نمی‌پردازم که مقابل پیکان چه شد و چطور جلوی سپاهان پنالتی گرفتند.

اصفهانیان: تصمیم داور درست بود

شب گذشته گفت‌وگویی از فریدون اصفهانیان، رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال بر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرارگرفت و در پاسخ سوال خبرنگار که آیا تصمیم داور مبنی بر گرفتن پنالتی در دیدار فولاد – پرسپولیس درست بود یا خیر، اظهار کرد: اتفاقاً فیلم بازی را دیدم، تصمیم داور درست بود. مشخص نیست چرا این همه اعتراض کردند؛ مدافع پرسپولیس در صحنه پنالتی در گام آخر برای آن‌که به بازیکن حریف برسد، با دست راستش به مهاجم فشار وارد می‌کند، این فشار را چه کسی می‌تواند ببیند؟ طبیعتاً فقط داور می‌تواند آن صحنه را درست ببیند.

باشگاه پرسپولیس اصول حرفه‌ای را به سرمربی خود یادآوری کند

استقلالی‌ها نیز بیکار ننشستند و پس از این صحبت‌ها با انتشار بیانیه‌ای بر روی خروجی سایت باشگاه به نوعی برانکو را تهدید کردند؛ در متن این بیانیه آمده است:

متأسفانه این برای چندمین بار است که سرمربی تیم پرسپولیس به خود اجازه دخالت در مسایل باشگاه استقلال را می‌دهد. باشگاه استقلال از مدیران باشگاه پرسپولیس می‌خواهد اصول حرفه‌ای را به سرمربی خود یادآوری کرده و به ایشان متذکر شوند که حق صحبت در مورد سایر باشگاه‌ها را ندارد؛ باشگاه استقلال اعلام می‌کند اگر یک بار دیگر چنین اتفاقی از سوی سرمربی پرسپولیس تکرار شود، از طریق مجاری قانونی فوتبالی آن را پیگیری خواهد کرد.  

وی افزود: ضمن اینکه بر اساس اعلام کارشناسان داوری، در بازی با پیکان هیچ خطای پنالتی صورت نگرفت که از دید داور پنهان مانده باشد؛ ایشان اگر در مورد داوری اعتراضی دارد، بهتر است نظرات کارشناسان در خصوص دیدار با سپیدرود در جام حذفی را بازبینی کند. ریاست فدراسیون فوتبال هم این مسایل را پیگیری و رصد می‌کند و در زمان لازم عکس‌العمل نشان خواهد داد.

رفتار برانکو نه اخلاقی است نه حرفه‌ای 

دقایقی پس از انتشار این بیانیه‌ها، سعید الهویی، مربی تیم فوتبال سپاهان به صحبت‌های برانکو ایوانکوویچ واکنش نشان داد و با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام رسمی باشگاه سپاهان گفت: برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری پیش از دیدار برابر استقلال خوزستان به صحبت در مورد دو تیم استقلال و سپاهان پرداخت و اینکه این دو تیم از اشتباهات داوری در هفته گذشته سود برده‌اند.

سعید الهویی یکی از مربیان سپاهان در این رابطه می‌گوید:

رفتار برانکو نه اخلاقی است نه حرفه‌ای؛ هنوز خیلی از اظهارات برانکو ایوانکوویچ در مورد تیم ملی و ایجاد حاشیه برای تیم ملی کشورمان ایران در مسابقات جام ملت‌های آسیا نگذشته‌ و متأسفانه دیدیم ایشان چه حواشی برای تیم ملی ایران ایجاد کردند که قلب میلیون‌ها ایرانی جریحه‌دار شد ولی ایشان باز هم تلاش می‌کند با تاکتیک‌های قدیمی و اظهار نظر در مورد تیم‌های دیگر فشار را از روی تیم خودش بردارد و به تیم‌های دیگر انتقال دهد که این رفتار نه حرفه‌ای است و نه اخلاقی که البته نخ‌نما شده است.

ظاهرا برانکو در فوتبال ایران مصونیت دارد

همین چند ماه پیش، ایشان بعد از بازی برابر ذوب آهن در کنفرانس مطبوعاتی از داوری برای تیم سپاهان صحبت کرد، که مطابق معمول هیچ واکنشی از کمیته اخلاق، داوری و انضباطی مشاهده نشد و این‌بار هم ایشان به خودشان اجازه دادند که در مورد یک تیم دیگر و اتفاقات در مورد یک تیم دیگر که هیچ ارتباطی به ایشان ندارد، صحبت کنند. ظاهرا ایشان در فوتبال ایران مصونیت قضایی دارد و هیچ مرجعی قصد رسیدگی به تخلفات مکرر ایشان را ندارد.

سپاهان در همین سه بازی آخر ۶ امتیاز از دست داده 

در آخر ایشان را ارجاع می‌دهیم به نظرات کارشناسان در همین سه هفته در برنامه نود که حاصلش یک پنالتی اشتباه برای حریفان سپاهان (پرسپولیس) و دو پنالتی اشتباه برای سپاهان برابر استقلال خوزستان و صنعت نفت آبادان. در همین سه بازی سپاهان شش امتیاز از دست داد. شش امتیاز به جدول اضافه کنید تا ببینید کدام تیم بیشترین ضرر را از داوری کرده است.

اگر بخواهیم اشتباهات داوری را حذف کنیم و داوری‌های بدون اشتباه ببینیم، در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی سپیدرود باید صعود می‌کرد و این تیم با پدیده بازی می‌کرد نه پرسپولیس.

پرسپولیس شمشیر را از رو بست

بعد از این اتفاقات باشگاه پرسپولیس به قولی دست پیش را گرفت تا پس نیفتد و با انتشار بیانیه‌ای در سایت باشگاه پرسپولیس دیگر این داستان را ادامه داد.

در این اطلاعیه چنین آمده است؛

اتفاقی که امروز چهارشنبه از سوی دو باشگاه درست در آستانه بازی دیگری از پرسپولیس روی داد، برای ما عجیب و غیر منتظره نیست؛ این برای اولین بار نیست که با این مسئله روبه‌رو می‌شویم و چنین هماهنگی و همبستگی جای تأمل بسیار دارد.

باشگاه پرسپولیس خود را آماده سخت‌ترین شرایط کرده است و بعد از مسایلی که در دو بازی قبلی ما در لیگ برتر روی داد تردید نداشتیم برای این بازی نیز سناریویی جدید ترتیب داده خواهد شد که شاید برای بازی پیش رو تمام آن به این اظهارات ختم نگردد.

اعضای تیم و باشگاه و هواداران با هوشیاری تمام مسایلی که جریان دارد را زیر نظر دارند و تعجب نمی‌کنیم که اتحادی بزرگ برابر پرسپولیس بزرگتر شکل بگیرد.

درباره مسایل مطرح شده نیز با توجه به اینکه باید به فکر مسایل مهم‌تری باشیم، به قدر ضرورت و برای تنویر افکار عمومی مطالبی مطرح می‌شود.

قبل از هر چیز حیرت می‌کنیم بعضی به جهت تکرار مطالبی که کارشناسان داوری بر آن صحه گذاشته‌اند اینقدر بر آشفته شده‌اند. آقای برانکو در بالاترین حد مورد حمایت باشگاه پرسپولیس و هواداران قرار دارد و در اظهارنظری که داشتند، تنها به تکرار نظر کارشناسان فن و بی طرف پرداختند و با توجه به تأثیر مستقیم این موارد درباره نتیجه کلی جدول بازی‌ها، در واقع درباره حقوق از دست رفته تیم خود صحبت کردند و در ادبیات خود با نرمش و رعایت اصل احترام سخن گفته‌اند.

از سوی دیگر با توجه به مجموع نظرات کارشناسان داوری نکته روشن‌تر از روز است که اگر همه امتیازات به جای خود باز می‌گشت پرسپولیس اکنون در صدر جدول قرار داشت. همچنین به مسئولان باشگاه استقلال یادآور می‌شویم که قبل از هر چیز آن چه می‌گویند را اجرا کنند و از سرمربی تیم خود بخواهند به صورت مکرر و به هر بهانه‌ای درباره پرسپولیس و عوامل آن سخن نگوید و اصول حرفه‌ای را به وی متذکر شوند.

بی‌تردید برانکو ایوانکوویچ که با خود موج جدیدی از علوم فوتبالی و تاکتیک‌ها را به ایران آورد و با تیم ملی کشورش تا مقام سومی جام جهانی پیش رفت خیلی بیشتر با اصول حرفه‌ای و اخلاقی فوتبال آشنا است ولی با توجه به رعایت نکردن این موارد از سوی دیگران گاهی برابر تهاجم‌های بی‌امان، ناچار از دفاع برای حفاظت از تیم و بازیکنان خود است.

در پایان ذهن‌های بیدار را به این نکته جلب می‌کنیم که ببینند آن چه برای پرسپولیس از حاشیه گرفته تا بطن بازی‌ها رقم زده می‌شود، در نهایت به سود کدام تیم‌ها تمام شده و می‌شود.

ضمن اینکه اتهامات واهی و غیرواقع یکی از مربیان تیم سپاهان توسط واحد حقوقی باشگاه و از طریق دادگاه رسانه بطور جد پیگیری خواهد شد.