فرهنگ وران را باید در زمان حیاتشان قدر دانست

فرهنگ وران را باید در زمان حیاتشان قدر دانستمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تاکید دارد که فرهنگ وران و هنرمندان و اندیشه‌ورزان عرصه‌ی فرهنگ و هنر را باید در زمان حیاتشان قدر دانست و بر صدر نشاند.

به گزارش فسیل، صابر سهرابی در حاشیه‌ی عیادت از حسن اجتهادی، شاعر معاصر شیرازی، گفت: استاد اجتهادی علاوه بر تخصص در حوزه‌ی شعر، در فیلم‌نامه نویسی و نمایشنامه نویسی دستی بر آتش داشته است.

سهرابی ضمن آرزوی شفای عاجل برای این هنرمند معاصر، او را از شاخص‌ترین چهره‌های فرهنگی شهرستان کازرون دانست که پس از سفر به شیراز نیز تأثیرات زیادی در فضای علمیِ انجمن‌های ادبی داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس، با ابراز تاسف از اینکه برخی آثار این شاعر معاصر، در سال‌های اخیر امکان چاپ پیدا نکرده است؛ گفت: تنها مجموعه‌ی شعر استاد اجتهادی سال 1381 با عنوان غزل‌های جنوبی، چاپ شد؛ پس از آن 10 تالیف این شاعر و نویسنده معاصر چاپ نشد.

سهرابی وعده داد که امسال شاهد انتشار حداقل یکی از آثار حسن اجتهادی، خصوصا گزیده‌ی اشعار او با حمایت انجمن اهل قلم فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان باشیم.

به گزارش فسیل، حسن اجتهادی که از چند روز قبل به دلیل ابتلا به عارضه‌ی مغزی، در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی یکی از بیمارستان‌های شیراز بستری است.

این شاعر و نویسنده معاصر سوم دی‌ماه 1325 در خانواده‌ای اهل علم و ادب در شهرستان کازرون متولد شد و بعد از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاهش، در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

اگرچه غزل‌های حسن اجتهادی از شهرت بیشتری برخوردار است اما او در بیشتر قالب‌ها اعم از قصیده، مثنوی، رباعی و دوبیتی از قالب‌های قدیم و شعرهای نیمایی و بی‌وزن شعر سروده و طبع خود را آزموده است.

فعالیت حسن اجتهادی علاوه بر شعر در حوزه‌ی پ‍‍ژوهش متون ادبی گذشته و معاصر و نمایشنامه‌نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی نیز گسترش داشته است.

این نویسنده و شاعر معاصر تا چند سال پیش در خانه‌ای قدیمی و باصفا در میدان بازارچه کازرون کوچه زیر مسجد حاج رضا زندگی می‌کرد و این امکان برای شاعران، نویسندگان و هنرمندان کازرون وجود داشت تا از حضورش بهره‌مند باشند اما اکنون شیراز را برای زندگی برگزیده است.

به گزارش فسیل، “غزل‌های جنوبی” تنها اثر این شاعر و نویسنده معاصر به‌شمار می‌رود که به چاپ رسیده است.

حسن اجتهادی هم‌اینک کتاب‌های در جشن تغزل (بیانیه‌های غزل‌ مدرن معاصر)، اشکال و تصاویر (شامل ابداعات و نوآوری‌هایی در شعر کلاسیک- ترکیب و تلفیق قوالب و اسالیب شعر سنتی و ایجاد فرم‌هایی تازه)، ترانه‌های شبنم و گلبرگ (دوبیتی‌ها و رباعی‌ها)، انسان آفتاب و افق (شعرهای آزاد و نیمایی و سپید)، رهگذر و پل‌های طولانی (قصیده‌ها و مثنوی‌ها)، حقیقت پیروز می‌شود (نمایشنامه)، در شهر دیوارها (فیلم‌نامه‌ها و چند نقد و مقاله در مورد سینما)، اوزان غزلیات حافظ (تقسیم‌بندی بحور غزل‌ها)، تبسم و مهمیز (نوشته‌ها، شعرها و قصه‌هایی به طنز) و … را آماده چاپ دارد.

انتهای پیام