فعالیت 480 نوغان‌دار در کاشمر

فعالیت 480 نوغان‌دار در کاشمررئیس اداره جهادکشاورزی کاشمر از فعالیت 480 نوغان‌دار در این شهرستان نیوز داد.

به گزارش فسیل به نقل از روابط عمومی اداره جهادکشاورزی شهرستان کاشمر، سید ابوالقاسم موسوی در حاشیه کارگاه آموزشی پرورش کرم ابریشم ویژه نوغانداران بخش کوهسرخ که در محل مرکز جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار شد، در خصوص خسارات وارده به نوغانداران در سال گذشته اظهار کرد: در سال گذشته با جمع آوری اطلاعات مشخص شد به تعداد 680 جعبه نوغان که متعلق به  480 نفر از نوغانداران شهرستان بود در اثر گسترش “بیماری پبرین” خسارت وارد شد.

وی با بیان اینکه امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده بخشی از خسارت وارد شده به نوغانداران در سال جاری جبران شود، بر اهمیت رعایت بهداشت در پرورش کرم ابریشم که تاثیر بسزایی در جلوگیری از بیماری‌های کرم ابریشم دارد تاکید و اضافه کرد: با تامین مواد ضدعفونی کننده کار ضدعفونی جایگاه‌های پرورش کرم ابریشم از امروز آغاز خواهد شد.

موسوی با اشاره به اینکه علت خسارت وارد شده به نوغانداران در سال گذشته ورود و گسترش بیماری پبرین بود، ادامه داد: این بیماری به دو صورت انتقال عمودی از تخم به لارو یا به صورت محیطی  ایجاد خسارت می‌کند.

رئیس اداره جهادکشاورزی کاشمر با اعلام اینکه رعایت نکات بهداشتی از اهمیت زیادی در جلوگیری از گسترش آن برخوردار است، گفت: بر همین اساس دو ماده فرمالین و کلر به ترتیب برای ضدعفونی در مکان‌های بسته و باز با رعایت شرایط خاص توصیه می‌شود.

وی در ادامه کلاس در خصوص پرورش کرم ابریشم یادآوری شد: در دوره تکاملی کرم پنج نسل وجود دارد که برای تولید پیله خوب در هر سن کرم اقداماتی را باید متناسب آن انجام داد.

موسوی مهمترین مرحله را زمان تفریخ تخم دانست که اگر شرایط مناسب نباشد کرم‌های تفریخ شده از لحاظ جثه یکنواخت نخواهند بود و تا پایان مرحله تشکیل پیله مشکلاتی را برای پرورش دهنده ایجاد خواهد کرد.

رئیس اداره جهادکشاورزی کاشمر کنترل دو عامل درجه حرارت و رطوبت در مراحل مختلف رشدی کرم را از مهمترین فاکتورهای تولید پیله خوب توصیف کرد و اضافه کرد: در هنگام آغاز پرورش دمای سالن بایستی 27 درجه سانتی گراد و رطوبت 90 درصد و زمانی که کرم به پیله برود دما باید 23 درجه سانتی گراد و رطوبت 70 درصد باشد.

انتهای پیام