فنایی: خطای باقری دو کارت قرمز داشتبه گزارش فسیل، محمد ابوبکر الکاف داور عمانی بازی استقلال و ذوب آهن در پایان بازی به دلیل برخی تصمیماتش مورد انتقادات شدید امیر قلعه نویی قرار گرفت. سرمربی ذوب آهن به چند صحنه کلیدی بازی اشاره داشت که داور مسابقه با تصمیماتش علیه ذوب آهن سوت زده است.

محمد فنایی کارشناس داوری و کمک داور فینال جام جهانی ۹۴ در رابطه با قضاوت ابوبکر الکاف داور عمانی این مسابقه گفت: ببینید این بازی شرایط خاصی داشت و یک داور قدرتمند را می خواست. این یک بازی چالش برانگیز بود که قضاوت در آن کار سختی است به خصوص اینکه ذوب آهن بازی اول را برده بود.

فنایی درباره اشتباهات داوری در این مسابقه اظهار کرد: آغاز مشکلات داوری در بازی برگشت استقلال برابر ذوب آهن زمانی به وجود آمد که داور در همان دقایق ابتدایی مامه تیام را اخراج نکرد. واقعا جای تعجب دارد بازیکن به این کیفیت چرا در آن دقایق بازی آن خطای خشن و بد را انجام داد.

وی افزود: اگر یک داور اروپایی داور این مسابقه را قضاوت می کرد شک نکنید که در آن صحنه کارت قرمز نشان می داد. البته از طرفی هم می توان این کار داور را پسندید چرا که در آن دقایق اخراج تیام شاید فضای بازی را کاملا به هم می ریخت، استقلال یک بر صفر جلو بود اما تصمیم داور باعث می شد از این به بعد بازی به خشونت کشیده شده و هر دو تیم رو فوتبال را فراموش کنند و دنبال زدن یکدیگر باشند.

این کارشناس داوری تصریح کرد: به نظرم فوتبالی در این سطح و با حضور تماشاچیان زیاد روی داور فشار و استرس وارد کرده بود ضمن اینکه هر چه از زمان بازی گذشت کنترل بازی سخت تر شد و برای هر خطایی که می گرفت تجمع به وجود می آمد.

محمد فنایی در این رابطه که آیا ابوبکر الکاف تحت تاثیر جو ورزشگاه هم قرار گرفته بود؟ خاطر نشان کرد: صددرصد اینطوری بود و اگر این خطا را بازیکن ذوب آهن انجام داده بود به احتمال زیاد اخراجش می کرد.

کارشناس داوری فوتبال ایران درباره حرکت بعدی مهاجم سنگالی استقلال که در زمان آفساید به توپ ضربه زده و آن را وارد دروازه ذوب آهن کرد تاکید کرد: در آن صحنه هم داور به چند دلیل باید کارت زرد دوم را به تیام می داد. ببینید استقلال در آن دقایق از حریفش جلو بود و این کار تیام باعث شد که به تیم مقابل استرس وارد شود. این یک رفتارغیرورزشی است چرا که او قبل از ضربه هم پرچم را دیده بود و هم صدای سوت را شنیده بود و مستحق کارت زرد دوم بود.

وی ادامه داد: درباره خطای فرشید باقری هم باید بگویم این خطا آنقدر خشن بود که دو کارت قرمز داشت. ما همیشه در برنامه های تحلیلی می گوییم که وقتی بازیکنی با استوک به درشت نی و نازک نی بازیکن حریف بزند جریمه اش فقط کارت قرمز است.

کارشناس داوری فوتبال ایران با اشاره به اینکه کنترل بازی از دست داور خارج شده بود اظهار کرد: داور توان قضاوت این مسابقه سنگین را نداشت. نمی دانم ای اف سی چرا این داور را انتخاب کرده بود اما به نظر من می شد داوران بهتری از شرق آسیا یا استرالیا این بازی را سوت بزند. او کنترلی بر بازی نداشت و به عنوان مثال به سرمربی استقلال که کنار زمین داد و بیداد می کرد و حسابی جو را به هم ریخته بود حتی یک تذکر هم نداد.

منبع: ورزش۳