لزوم اجرای ورزش پهلوانی و زوزخانه‌ای در اماکن عمومیدر این هفته ۶۲ برنامه در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، علمی و شهری با هدف برجسته‌سازی هویت و معرفی جلوه‌های فرهنگی شهر تاریخی اصفهان و ایجاد نشاط اجتماعی، کاهش آسیب‌ها و پرداختن به موضوع محیط زیست برگزار شد.

در این بین مسابقات ورزشی هندبال بانوان و اجرای بازی‌های بومی و محلی از برنامه‌های ورزشی بود که به مناسبت هفته فرهنگی اصفهان برگزار شد.

به گفته حبیب‌الله ناظریان، معاون ورزشی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری هفته فرهنگی اصفهان بستری برای توسعه و ترویج فرهنگ سلامت و روح جوانمردی در شهر است و آغاز و پایان راه ورزش به ویژه ورزش های کُهَن خصائل اخلاقی، ادب، خضوع و فروتنی است.

جشنواره “ورزش‌های کهن در شهر کهن” نیز از برنامه‌های هفته فرهنگی اصفهان بود که برای نخستین‌بار در میدان نقش جهان با حضور بیش از هزار و سیصد ورزشکار رشته‌های کشتی پهلوانی، ورزش‌های باستانی، تکواندو و کاراته برگزار شد.

در این جشنواره ورزشکاران به اجرای تکنیک و فنون خود پرداختند که با استقبال بی‌نظیر شهروندان روبه‌رو شد.

یکی از آیتم‌های جشنواره “ورزش‌های کهن در شهر کهن”، اجرای ورزش باستانی و زورخانه‌ای توسط پهلوانان، پیشکسوتان و ورزشکاران این رشته بود.

ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی از حدود چهار هزار سال پیش در ایران انجام می‌شده است و از آن زمان ورزش به‌عنوان یک عامل رشد و تربیت جسمی، فکری و معنوی انسان‌ها به‌شمار می‌آمد.

قوی بودن تنها به قوت عضلات بدن نیست بلکه قوی بودن در پاکی روح فرد خلاصه می‌شود چنان‌که ورزش باستانی و زورخانه‌ای، برای ورزشکاران باستانی تنها وسیله‌ای برای دست یافتن به اندامی مناسب و سلامتی نیست، بلکه وسیله‌ای برای ارتباط معنوی با خداست.

در تاریخچه کشتی پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای آمده که ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیت‌های اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده است.

زورخانه، که مکان ورزشی باستانی مقدس ایرانیان و جایگاه زور و قدرت است، عنوان محلی تاریخی است که در آن کشتی‌گیران ایرانی تحت تعلیم و تعلم قرار می‌گیرند.

احمد هاشمی، پیشکسوت ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای در خصوص لزوم پرداختن به ورزش‌های باستانی به‌ویژه در هفته فرهنگی اصفهان به خبرنگار فسیل گفت: برگزاری جشنواره‌های ورزش باستانی و زورخانه‌ای در اماکن عمومی و در حضور شهروندان نه تنها موجب ترویج و گسترش  موجب ترغیب افراد به ویژه نوجوانان و جوانان به این ورزش‌ها می‌شود چراکه پهلوانی ریشه در فرهنگ ایران دارد.

هاشمی با اشاره به اینکه زورخانه خاستگاه جوانمردی است و فرهنگ پهلوانی از این مکان مقدس برخواسته است، اضافه کرد: فرهنگ پهلوانی را که شامل خصایص اخلاقی نیکویی همچون گذشت، ایثار، جوانمردی و دست‌گیری از مظلوم است باید در جامعه ترویج دهیم و باید نوجوانان را با این فرهنگ آشنا کنیم.

این پیشکسوت باستانی تصریح کرد: جشنواره “ورزش‌های کهن در شهر کهن” باعث تشویق جوانان و نوجوانان زیادی برای پرداختن به ورزش زورخانه‌ای و باستانی شد. با این توصیفات هر چه تعداد برنامه‌های ورزشی که در اماکن عمومی و در سطح جامعه برگزار می‌شود، بیشتر باشد جوانان بیشتری به ورزش روی می‌آورند و در نتیجه جامعه سالم‌تری خواهیم داشت.

وی تأکید کرد: اگر مسئولان و متولیان امر ورزش، از ورزش باستانی و زورخانه‌ای حمایت کنند، جوانان بیشتری به این ورزش‌ها روی می‌آورند و زمان بیشتری را به انجام فعالیت‌های ورزشی صرف می‌کنند، در نتیجه آمار مفاسد اجتماعی کاهش و حتی به صفر می‌رسد.

هاشمی پیشکسوت ورزش باستانی و زورخانه‌ای است که حدود ۴۵ سال در این رشته فعالیت دارد. وی بیش از ۱۰ سال عنوان قهرمان کباده ایران را یدک می‌کشید و تجربه حضور در تورنمنت‌های مختلف برون‌مرزی را نیز در کارنامه ورزشی خود به ثبت رسانده است.