مادیان رود در حال مرگ است

مادیان رود در حال مرگ استمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: مادیان رود در حال احتضار و جان کندن است.

به گزارش فسیل، دکتر رضا میرزایی در بازدید از رودخانه مادیان رود که تامین‌کننده آب باغات معروف انجیر سیاه در منطقه زیودار شهرستان پلدختر است، اظهار کرد: مادیان رود یکی از سرشاخه‌های مهم رودخانه کشکان است که از شهرستان کوهدشت سرچشمه گرفته و در طول مسیر جریان آب چندین چشمه نیز در آن تخلیه می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: به علت کاهش بارندگی‌ها و بیلان منفی دشت کوهدشت، آبدهی مادیان رود به شدت کاهش یافته و باغات انجیر زیودار در آستانه فصل آبیاری با کمبود شدید آب مواجه شده‌اند.

میرزایی با بیان این‌که منطقه زیودار به هیچ وجه در شرایط فعلی، ظرفیت توسعه باغات جدید را ندارد، افزود: با این‌که طی ۱۰ سال گذشته تا بحال هیچ‌گونه مجوز برداشت آبی از مادیان رود توسط شرکت آب منطقه‌ای صادر نشده ولی متاسفانه از سال ۹۰ تاکنون به طور غیرمجاز، مساحت باغات انجیر حدود دو برابر افزایش یافته که این وضعیت آبیاری باغات قدیمی‌تر را با بحران مواجه کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: برای تامین آب باغات انجیر زیودار به حداقل ۷۰۰ لیتر در ثانیه آب نیاز است، در صورتی که کل آبدهی رودخانه در حال حاضر حدود یکصد لیتر در ثانیه است و ۶۰۰ لیتر در ثانیه کمبود آب داریم.

وی با بیان این‌که مادیان رود در حال احتضار و جان کندن است، تصریح کرد: وضعیت این رودخانه بسیار نگران‌کننده بوده و پیش‌بینی می‌شود در خرداد ماه امسال آبدهی آن به صفر  رسیده و کاملاً خشک شود.

میرزایی با اعلام این‌که آبدهی مادیان رود نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۵ درصد کاهش و نسبت به میانگین آمار بلند مدت(حدود ۶۰ ساله) معادل ۹۶ درصد کاهش داشته است، تاکید کرد: برای تقسیم و توزیع آب موجود و کاهش خسارات، همه باغداران ملزم به همکاری با شرکت آب منطقه‌ای هستند و در غیر این صورت با افراد خاطی و متخلفین برخورد قانونی می‌شود.

انتهای پیام