مبارزات آزادی‌خواهانه، وجه مشترک دو ملت ایران و هند

مبارزات آزادی‌خواهانه، وجه مشترک دو ملت ایران و هنداستاندار آذربایجان‌شرقی گفت: مردم هند سال‌های طولانی رنج استعمار را چشیده‌اند و وجه مشترک دو ملت ایران و هند، مبارزات آزادی‌خواهانه آن‌ها بوده است و ما نیز گاندی را به‌عنوان یک رهبر بسیار بزرگ و قابل احترام می‌شناسیم.

به گزارش فسیل، «مجید خدابخش» با حضور در فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز، با وزیر امور خارجه هند که به هنگام بازگشت از سفر اروپایی خود در این فرودگاه توقف کرده بود، دیدار و گفت‌وگو کرد. 

وی در این دیدار با قدردانی از همکاری‌های هند با جمهوری اسلامی ایران در دو سه دهه گذشته به ویژه در دوران سخت تحریم‌های بین‌المللی، گفت: اخیراً نیز که با خروج ترامپ از برجام شرایطی جدیدی پیش آمده است دولت و ملت هند همکاری بسیار مثبتی با جمهوری اسلامی دارند که جای قدردانی دارد. 

خدابخش با بیان این‌که آزادی‌خواهی در برابر استعمارگران هزینه دارد، ادامه داد: ملت ایران آماده است هزینه این آزادی‌خواهی را بپردازد. 

وی گفت: دوران تلخ ادامه نخواهد داشت و در این دوران خاص دوستان خود را خواهیم شناخت. 

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که از دولت و ملت با فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله هند نیز همین انتظار را داشتیم، ادامه داد: کشور غنی از فرهنگ، هنر و تمدن هند در سال‌های اخیر رشد بالای 7 درصد را تجربه می‌کند و ما از این بابت خوشحال هستیم و آرزو داریم دولت و ملت این کشور بیشتر از این موفق شوند. 

وزیر امور خارجه هند نیز با تأکید بر این‌که دولت هند تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را قبول نداشته و به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: رابطه ما با ایران تنها در چارچوب همسایگی نیست، بلکه یک رابطه تاریخی چند صد ساله است . 

«سوشما سواراج» با اشاره به سفر خود به چند کشور اروپایی از جمله فرانسه، ایتالیا و لوکزامبورگ، افزود: در دیدارهایی که با مسئولان بلندپایه این کشورها هم‌چنین اتحادیه اروپا داشتم برجام یکی از موضوعات اصلی گفت‌وگوها بود و همه آن‌ها خواستار اطلاع از نظرات هند در این خصوص بودند. 

وی افزود: در این دیدارها تأکید کردم که هند تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را قبول ندارد و دفعه پیش نیز که آمریکا تحریم‌های یکجانبه علیه ایران وضع کرده بود هند از آن پیروی نکرد. 

وزیر امور خارجه هند اظهارکرد: در این سفر به رئیس‌جمهور فرانسه تأکید کردم که اگر از ایران می‌خواهید که به تعهدات خود در برجام پای‌بند باشد، خود شما نیز تعهد دارید که از ایران حمایت مالی کنید. 

وی گفت: هم‌چنان که قبلاً نیز به آقای ظریف گفته بودم اگر ایران و اروپا توافق کنند که مبادلات تجاری خود را با یورو انجام دهند هند نیز آماده است با این ارز با ایران مبادلات تجاری داشته باشد. 

وزیر امور خارجه هند با ابراز خرسندی از سفر به تبریز و تشکر از پذیرایی استاندار و مسئولان استان از وی و هیئت همراهش، گفت: دو سال پیش نیز به تبریز سفر کردم و تعریف‌های زیادی از میهمان‌نوازی مردم این شهر شنیده‌ام و امیدوارم بار دیگر توفیق سفر به این شهر را پیدا کنم.

انتهای پیام