نواخته شدن دوباره خاطره‌انگیزترین صدا در سمنان

نواخته شدن دوباره خاطره‌انگیزترین صدا در سمنانسرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: سوت کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان ساعت 10 هر شب در این شهر طنین‌انداز می‌شود.

به‌گزارش فسیل، محمد جهانشاهی گفت: «این سوت تاریخی که خاطرات زیادی را در بین مردم سمنان زنده می‌کند، در باغ‌موزه امیر سمنان نصب شده و صدای آن هر شب طنین‌انداز می‌شود.

وی گفت: «قدمت این سوت مربوط به دوران پهلوی اول و هم‌زمان با راه‌اندازی کارخانه ریسمان‌ریسی و نساجی پارس است و پیش‌از این در کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان نصب شده بود.

این مدیر مسوول با اشاره به این‌که این سوت یک شی‌ء تاریخی است و ازآنجاکه به ثبت ملی نیز رسیده دارای ارزش مضاعفی است، افزود: «سوت کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان ارزش معنوی ویژه‌ای برای مردم منطقه دارد و یک حس نوستالژیک و خاطره‌انگیز نسبت به آن وجود دارد.

او با اشاره به این‌که کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان یکی از نخستین کارخانه‌های منطقه است که در سال 1310 هجری شمسی ساخته شده، افزود: «در گذشته بیشتر مردم شهر سمنان ساعت‌های خود را با سوت این کارخانه تنظیم می‌کردند و این کارخانه یکی از مهم‌ترین مراکز اشتغال شهروندان سمنانی و شهرهای هم‌جوار بوده است.

جهانشاهی گفت: در زمان فعالیت این کارخانه، روزانه در ساعت‌های 6، 14 و 22 سوت کارخانه نواخته می‌شد و ساعت تغییر و پایان نوبت‌های کاری از این طریق به کارگران اعلام می‌شد.

او با بیان این‌که در گذشته به‌دلیل کوچک بودن شهر و حجم کمتر آلودگی‌های صوتی، صدای این سوت تا روستاهای پایین شهر نیز می‌رسیده است، افزود: کارخانه نساجی سمنان در دوره‌ای، عمده‌ترین اشتغال بخش صنعت در شهر سمنان را داشته و بعدها به مالکیت شورای اسلامی شهر سمنان درآمده است.

عمارت و باغ امیر سمنان که با طول مسیر کوتاهی از میدان ارگ در نزدیکی میدان مشاهیر واقع شده، موزه تاریخ شهر سمنان است و اشیای باارزش فرهنگی زیادی در آن جمع آوری شده‌ است.

انتهای پیام