همه دستورات دین برای رساندن انسان به توحید الهی است


به گزارش‌ فسیل، حجت‌الاسلام و المسلمین فروغی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان با اشاره به اینکه هر کس خداوند را حمد و ستایش کند، ارکان انسانیت را به جای آورد، گفت: توحید به معنای نهی غیر خدا و پذیرفتن یگانگی خدا است.

 وی ادامه داد: توحید و پذیرفتن اینکه خداوند یکتا است، به لفظ نمی‌گنجد، بلکه باید این معنا در باطن انسان نمود پیدا کرده و انسان به آن ایمان قلبی پیدا کند.

 فروغی با اشاره به اینکه همواره یاد خدا آرامش‌بخش قلب‌ها است، خاطرنشان کرد: اگر در همه مسائل کارها را به خدا بسپارید، نمود آرامش را در زندگی خود می‌بینید وگرنه نامیدی و اضطراب زندگی را نابود می‌کند.

 استاد حوزه و دانشگاه قم افزود: انسان باید ایمان خود را تقویت کند و کسی که ایمان آورده باشد نهایت عشق را به پروردگار خواهد داشت و نماز و روزه خود را عاشقانه خواهد گرفت، نه از سر اجبار و تعهد.

وی افزود: عبادت سه مرحله دارد، مرحله عوامانه که در این مرحله انسان از سر انجام دستور الهی، دستورات دینی را به انجام می‌رساند و مرحله دوم مربوط به گروه خواص است که در آن مؤمنان برای تمرین اخلاقی، نماز و روزه می‌گیرند و تکالیف دینی خود را به انجام می‌رسانند.

  فروغی گفت: اما گروه سوم که به گروه خواص خاص شناخته می‌شوند، گروهی هستند که همه تکالیف دینی خود را عاشقانه انجام می‌دهند و به غیر خدا اجازه نمی‌دهند که حتی در نیت آن‌ها راه پیدا کنند.

 وی خاطرنشان کرد: انسان باید حق را بشناسد و آشیان حق باشد و این امر زمانی محقق می‌شود که به سطحی از معرفت برسد که بتواند حق را به خوبی بشناسد و در مرحله بعد برای حق آشیان شود.

 فروغی با اشاره به فضیلت‌های ماه مبارک رمضان، افزود: ماه مبارک رمضان فرصتی است برای مؤمنان که برای رسیدن به معرفت الهی تمرین کنند و این نیازمند اراده است.