«هیدج» و «گرماب» قطب تولید سفال در کشور

«هیدج» و «گرماب» قطب تولید سفال در کشورسرپرست مدیریت امور تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه علاقه‌مندان بسیاری در استان زنجان در حوزه سفالگری فعالیت دارند، گفت: شرکت تعاونی سفالگران استان زنجان تأسیس می‌شود.

به گزارش فسیل، «علی پاک‌منش» در جمع نیوزنگاران اظهار کرد: سفالگری از هنرهای قدیمی استان زنجان بوده و برخی مناطق استان چون شهر «هیدج» و «گرماب» از دیرباز به‌عنوان قطب تولید سفال بوده که متأسفانه به علت نبود تشکل و نهادهای حمایتی لازم و از دست دادن بازارهای فروش و … واحدهای تولیدی آن‌ها تعطیل و به فراموشی سپرده شده‌اند.

وی ادامه داد: هم اکنون شمار فراوانی در شهر زنجان و سایر مناطق استان آشنا به هنر سفالگری هستند و بعضاً در کارگاه‌های کوچک و یا در خانه‌ها نسبت به تولید سفال اقدام می‌کنند که کیفیت تولید سفال آن‌ها به مراتب بهتر از سفال‌های شهر لاله‌جین همدان است.

پاک‌منش افزود: به علت خرد بودن تولیدات و نبود تشکل‌های حمایتی، متأسفانه صنعت سفال‌گری نتوانسته است در استان رونق گرفته و جایگاه خود را پیدا کند، در حالی که این صنعت می‌تواند یکی از بهترین بسترهای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در استان باشد.

سرپرست مدیریت امور تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان، یادآور شد: مدیریت امور تعاون این اداره‌کل در راستای رسالت خویش نسبت به برگزاری همایش سفالگران استان اقدام کرد و خوشبختانه بحث تشکیل شرکت تعاونی سفالگران استان با موضوع فعالیت تأمین نیازهای تولیدکنندگان سفال در خصوص ارائه آموزش‌های لازم و تهیه مواد اولیه و بازاریابی و فروش محصولات با استقبال چشم‌گیر هنرمندان و تولیدکنندگان این صنعت در استان قرار گرفت و در این همایش هیئت موسس تعاونی انتخاب شده و فرآیند تشکیل آن در دست اقدام است.

انتهای پیام