پاسخ‌های «استادی» به سوالاتی در خصوص حواشی اخیر تئاتر مشهد


رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد گفت: دیشب برای این‌که شأن شهادت امام محمد باقر(ع) حفظ شود و چون شام شهادت امام محمد باقر (ع) بود، نمایش‌هایی که فضایشان نامتناسب با فضای حزن و اندوه بوده، تعطیل شده است.

جواد استادی در گفت‌وگو با نیوزنگار فسیل، در خصوص تعطیلی دوروزه برخی تئاترهای مشهد اظهار کرد: ما به این تشخیص رسیدیم که برای حفظ شأن شهر مشهد و مردم برخی نمایش‌ها اجرا نشوند؛ در صورتی که کار «هزار فرسنگ زیر دریا» دیشب اجرا شده و فقط آثاری که مناسب نبودند، اجرا نشدند.

وی ادامه داد: امشب هم شب شهادت مسلم و هانی است و واقعیت این است که بر اساس مقتضیات فرهنگی هر شهر باید تصمیم گرفته شود و به دلیل این‌که در شهر مشهد این فضا وجود دارد و مردم نسبت به این قضیه متوجه‌اند، اجرای امشب هم تعطیل شده و لغو نشده است؛ یعنی این‌که می‌گویند نمایشی لغو شده، درست نیست بلکه متناسب با شرایط و فضا تصمیم گرفته شده و البته قبلا هم به گروه‌ها اعلام شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد تصریح کرد: وقتی مجوز کاری صادر می‌شود، ممکن است شورای نظارت بر نمایش به هر کاری نکاتی را متذکر شود و این وظیفه نظارتی است؛ یعنی ما باید نظارت کنیم. آنچه من عرض کردم این است که نسبت به نمایش «دریاچه قو» نکاتی را شورای نظارت بر نمایش متذکر شد و در مجوزشان هم آن نکات قید شده و زمانی که ما نمایش را بررسی کردیم، با توجه به این‌که بخشی از آن نکات به نظر ما رعایت نشده بود، به عنوان ناظر به آن نمایش تذکر دادیم که این نکات را رعایت کنند و این هم مسئله پیچیده‌ای نیست و جزو وظایف نظارتی ماست.

استادی خاطرنشان کرد: وقتی ما با یک شرایطی به کاری مجوز می‌دهیم، اگر شرایطی که باید انجام شود، انجام نشود، به گروه تذکر داده می‌شود که آن را اصلاح کند؛ ضمن این‌که این اشتباهات ممکن است عمدی هم نباشد و سهوی اتفاق افتاده باشد؛ چون نمایش زنده است، هر شب اجرا می‌شود، تماشاچی دارد و گیمگر هم ممکن است به صورت ناخواسته از یک اجرا تا یک اجرای دیگر تغییر کند.

وی افزود: نکته مهم این‌که کار جدیدی که ما انجام می‌دهیم این است که به دلیل این‌که منافع گروه‌‌های نمایشی حفظ شود، دستور دادم که مجوزهایی که برای هر نمایش صادر می‌کنیم، برای این‌که گروه نمایشی راحت باشد و متضرر نشود، به هر گروه، تقویم اجرا بدهند؛ به معنی این‌که در تقویم پیش‌بینی کنیم که ممکن است یک شب، در جدول زمانی آن گروه شب شهادت باشد  و همان موقع گروه یک اجرای اضافه پیش‌بینی کند و ما هم به آن مجوز دهیم؛ یعنی به جای این‌که می‌خواهد ۸ شب اجرا کند، وقتی که یک شب آن با مناسبت تعطیل شود، قبل از این‌که اجرای نمایش شروع شود، پیش‌بینی کنیم و مجوز  را یک شب بیشتر صادر کنیم؛ ضمن این‌که این مسئله تا به امروز در ارشاد اتفاق نیفتاده و تقویمی به گروه‌ها نداده‌اند و این کاری است که ما به بار خودمان اضافه می‌کنیم و برای گروه‌ها انجام می‌دهیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد عنوان کرد: نکته دیگر این‌که واژه لغو به معنای این است که یک نمایشی مجوزش باطل شده است. کاری لغو نشده و فقط برگزار نشده است. ما باید به ادبیاتی که در فضای مجازی به کار می‌رود هم دقت کنیم؛ ضمن این‌که چون ما باید رویکردها و سیاست‌هایمان را نسبت به تئاتر اعلام کنیم، من در یک برنامه‌ی مفصل و گفت‌وگوی رسانه‌ای، سیاست‌های خودمان و برنامه‌های خودمان را برای ارتقای تئاتر مشهد و جهت‌دهی به تئاتر مشهد خدمت دوستان رسانه اعلام می‌کنم که سیاست‌های ما هم روشن باشد.

انتهای پیام