یادمان خلبان شهید غلامرضا چاغروند معرفی شود


مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: ستاد مرکزی راهیان نور یادمان شهید غلامرضا چاغروند را به نسل جوان معرفی کند.

به گزارش فسیل منطقه لرستان، حجت‌الله ناصرپور درباره یادمان خلبان شهید غلامرضا چاغروند، اظهار کرد: ستاد مرکزی راهیان نور می‌بایست به‌عنوان یک هدف در سیاست‌گذاری و هدایت کاروان‌های راهیان نور، یادمان شهید غلامرضا چاغروند را به نسل جوان معرفی کند؛ تا چراغ راهنمایی برای هدایت جوانان این مرز و بوم باشد.

وی افزود: شهدا چراغ راهنما و مصباح‌الهدی واقعی امت هستند و حرکت فوق‌العاده ارزشی این شهید عزیز، زیبنده روایت‌گری راویان دل‌سوز راهیان نور است.

ناصرپور تاکید کرد: امروز جوانان ما تشنه حقیقت و فهم مبانی ارزشی و معنوی انقلاب اسلامی به‌ویژه ارزش‌های تولید شده در انقلاب دفاعی هشت سال دفاع مقدس هستند و حرکت ارزشی و معنوی این شهید جاوید و گران‌قدر، الگوی بسیار مهمی در ولایت‌مداری است که باید قصه چشیدن شهد شیرین شهادت غلامرضا چاغروند سینه به سینه گشته تا برای نسل‌های متمادی انقلاب هویت‌سازی کند. امروز موقعیت این یادمان، حال غریبانه‌ای دارد و رسیدگی به آن ضروری است.

نحوه شهادت شهید چاغروند:

شهید غلامرضا چاغروند عصر دوازدهم مهرماه سال ۵۹ به‌عنوان خلبان یک بالگرد در منطقه دهلران در حال پرواز بود، منطقه چند ساعت قبل به‌علت عقب‌نشینی نیروهای ایرانی در اشغال نیروهای بعثی بود‏‎‎، نیروهای دشمن به محض دیدن بالگرد آن‌را مورد هدف گلوله‌های خود قرار دادند. بالگرد به‌سمت کوه‌های اطراف پرواز کرد و به‌علت اصابت گلوله به هلی‌کوپتر و زخمی شدن کمک خلبان در یک کیلومتری جالیز بر زمین نشست.

بلافاصله نیروهای مهاجم هلی‌کوپتر را محاصره کرده، سرنشینانش را به اسارت درآوردند، فرمانده بعثی‌ها از خلبان می‌خواهد به امام خمینی(ره) توهین کند که با مقاومت او روبه‌رو می‌شود. این ایستادگی و مقاومت ایشان تا جایی ادامه دارد که یکی‌از افسران عراقی با سرنیزه به سمت او حمله می‌کند و سر از تنش جدا می‌کند.

با این‌که یادمان این شهید والامقام در استان ایلام واقع است، اما با توجه به این‌که شهید چاغروند اهل استان لرستان بود، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان را بر آن داشت تا پیگیر علت حضور نیافتن کاروان‌های راهیان نور در یادمان این شهید قهرمان میهن شود.


انتهای پیام