یورش موفق یوزها به مراکش با کاپیتانی و سانتر حاج صفی/ غروری به بزرگی یک سرزمینبه گزارش خبرنگار فسیل، در چارچوب رقابت‌های دور نخست گروه B جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، امروز از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران، تیم‌های مراکش و ایران در ورزشگاه سن پترزبورگ به مصاف هم رفتند که این دیدار با گل به خودی دقیقه ۹۴ بوهادوز به سود ایران به پایان رسید.

ترکیب مراکش: منیر المحمدی، مهدی بن عطیه، غانم سایس، اشرف حکیمی، امین حاریث (۸۲- مانوئل داکاستا)، یونس بلهنده، مبارک بوصوفه، کریم الاحمدی، حکیم زیاش، نورالدین امرابط (۷۶- سوفیان امرابط) و ایوب الکعبی (۷۷- عزیز بوهادوز)

سرمربی: هروه رنارد

ترکیب ایران: علیرضا بیرانوند، احسان حاج صفی، روزبه چشمی، مرتضی پورعلی گنجی، رامین رضاییان، مسعود شجاعی (۶۸- مهدی طارمی)، امید ابراهیمی (۷۹- مجید حسینی)، وحید امیری، کریم انصاری فر، علیرضا جهانبخش (۸۴- سامان قدوس) و سردار آزمون

سرمربی: کارلوس کی‌روش

داور: جونیت چاکر (ترکیه)

گل‌: عزیز بوهادوز (دقیقه ۹۰+۴- گل به خودی) برای ایران

اخطار: کریم الاحمدی (دقیقه ۳۴) از مراکش؛ مسعود شجاعی (دقیقه ۱۰)، علیرضا جهانبخش (دقیقه ۴۷) و کریم انصاری فرد (دقیقه ۹۰+۲) از ایران

شرح بازی:

دیدار دو تیمی که شانس کمتری برای صعود  از گروه B داشتند در حالی آغاز شد که مراکش بازی را بهتر آغاز کرد و با تسلط بیشتر روی توپ و میدان حتی تا آستانه باز کردن دروازه تیم ملی ایران نیز پیش رفت. مراکشی‌ها در ۲۰ دقیقه ابتدایی بازی در نیمه نخست مالکیت توپ بسیار بیشتری داشتند اما در ادامه ایران رفته رفته بر بازی مسلط شد و با ترس کمتر موفق به ایجاد چند موقعیت شد که مهم‌ترین آنها موقعیت تک به تک در دقیقه ۴۳ بود که توسط سردار آزمون از دست رفت.

نیمه دوم متعادل آغاز شد و دو تیم بازی کم ریسک تری را نسبت به نیمه نخست به نمایش گذاشتند. اواسط نیمه دوم تحت تاثیر مصدومیت و تعویض اجباری یک بازیکن مراکش و دو بازیکن ایران قرار گرفت و بازی کمی از جریان افتاد. در ادامه هرچند مراکش تسلط نسبی بر تصاحب توپ داشت اما بازی با نتیجه تساوی دنبال شد تا اینکه در چهارمین دقیقه وقت‌های اضافه روی ارسال حاج صفی، بوهادوز دروازه تیم خودشان را باز کرد تا یک پیروزی دراماتیک شیرین برای ایران رقم بخورد.

شرح گل‌:

۱-۰ (ایران- دقیقه ۹۰+۴)- ضربه ایستگاهی در سمت چپ محوطه جریمه مراکش را احسان حاج صفی تیز به تیر اول فرستاد تا بوهادوز به اشتباه با ضربه سر دروازه تیم خود را باز کند و ایران را از شادی به هوا بفرستد!

دقایق حساس:

دقیقه ۱۴- دفع اشتباه سردار آزمون درون محوطه جریمه ایران توپ را برابر پای یونس بلهنده انداخت که ضربه ابتدایی او با تکل حاج صفی برگشت داده شد و ضربه بعدی توسط مهدی بن عطیه زده شد که بیرانوند با سیو به موقع توپ را دور کرد.

دقیقه ۴۳- با پاس در عمق جهانبخش، سردار آزمون در موقعیت تک به تک قرار گرفت که ضربه نه چندان خوب او را دروازه بان مراکش برگشت داد و توپ برگشتی نیز توسط جهانبخش به صورت چکشی زده شد که باز هم دروازه بان مراکش روی توپ اثر گذاشت تا توپ راهی کرنر شود.

دقیقه ۸۰- ضربه پر قدرت زیاش از پشت محوطه جریمه با واکنش بسیار خوب علیرضا بیرانوند راهی کرنر شد.

اتفاق ویژه:

احسان حاج صفی، بازیکن کاشانی تیم ملی ایران با کاپیتانی در این دیدار به جوان‌ترین کاپیتان تاریخ فوتبال ایران در تاریخ جام‌های جهانی تبدیل شد.

بهترین بازیکن:

امید ابراهیمی هافبک دفاعی ایران تا زمانی که در زمین حضور داشت بهترین بازیکن ایران بود. احسان حاج صفی و وحید امیری نیز از خوب‌های میدان بودند.